کتاب آموزش رمزنگاری و امنیت شبکه به زبان فارسی

1

گوشه از مقدمه کتاب رمزنگاری و امنیت شبکه

ما در عصر اطلاعات زندگی میکنیم. اهمیت پاسداری از اطلاعات به عنوان ضرورتی گریزناپذیر در زندگی امروزی تا حدی مطرح است که میتوان گفت که اطلاعات، دارایی باارزشی مانند سایر دارایی- هاست و ما مکلف به حفظ آن در برابر حمله و دستبرد هستیم. رمزنگاری و امنیت شبکه ۱۴ ۱ برای تأمین امنیت الزامی است تا اطلاعات از دسترسی های غیرمجاز دور بماند (محرمانگی) و از اعمال تغییرات غیرمجاز در آن جلوگیری شود (یکپارچگی) و هنگام نیاز، فرد مجاز بتواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد.

تا چند دهه قبل، اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمانها به صورت پروندههای مکتوب نگهداری میشد و طبقه بندی این پرونده ها به وسیله ی محدود کردن دسترسی به آنها، تنها برای افراد انگشت شمار مورد اعتماد درون سازمان امکانپذیر بود. بدین ترتیب فقط تعداد اندکی از افراد، مجاز به دستیابی به محتوای این پرونده ها بودند.

در دسترس بودن پرونده هم با گماردن دست کم یک نفر، که همیشه و در هر زمانی به این پرونده دسترسی داشت تأمین میگردید. با پیدایش رایانه، ذخیره اطلاعات الکترونیکی شد و به جای ذخیره کردن اطلاعات در ابزارها و وسایل فیزیکی، در رایانه ها ذخیره شد. با این حال سه نیاز امنیتی تغییر نکرد، به این معنی که پرونده های ذخیره شده در رایانه هم نیازمند طبقه بندی، یکپارچگی و قابلیت دسترسی برای افراد مجاز هستند.

اما تأمین نیازهای مذکور به شکلی متفاوت و چالش برانگیزتر متجلی گردید. در دو دهه گذشته شبکه های رایانه ای، انقالبی در عرصه استفاده از اطلاعات ایجاد کردند. اکنون اطلاعات توزیع شدهاند و افراد مجاز میتوانند با استفاده از شبکه های رایانه ای، از راه دور اطلاعات را ارسال و بازیابی کنند. اگرچه هنوز هم سه نیاز امنیتی محرمانگی، یکپارچگی و در دسترس بودن تغییر نکردهاند، اما اکنون دارای ابعاد جدیدی شدهاند که نه تنها اطلاعات در هنگام ذخیره شدن در رایانه می- بایست محرمانه باقی بمانند، بلکه باید راهی برای حفظ محرمانگی آنها در هنگام انتقال اطلاعات از رایانه ای به رایانه ی دیگر نیز وجود داشته باشد.

 

اطلاعات 

نویسنده کتاب : بهروز فروزان

فرمت کتاب : PDF

حجم کتاب : ۱۳ مگابایت

تعداد صفحات : ۳۲۵

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

۲ دیدگاه
 1. با سلام

  فقط میگم دستتون درد نکنه کارتون عالیه فقط اگه بتونید ترجمه کتابهای فنی و ترجمه نشده را انجام دهید و با قیمت مناسب قرار دهید خیلی خوب میشه بازم ممنونم

  • پاسخ
   سردبیر لرن دی ال ۱۳۹۶-۰۹-۲۵ در ۶:۲۲ ب٫ظ

   سلام و عرض ادب
   از لطف و عنایت شما سپاسگذارم
   حتما این مورد رو در دستور کار رسانه آموزشی لرن دی ال قرار خواهیم داد.
   موفق و پیروز باشید.

دیدگاه شما