پشتیبانی از ساعت 9 صبح تا 9 شب به جزء روزهای تعطیل

کتاب آموزش رمزنگاری و امنیت شبکه به زبان فارسی

2

گوشه از مقدمه کتاب رمزنگاری و امنیت شبکه

ما در عصر اطلاعات زندگي ميکنيم. اهميت پاسداري از اطلاعات به عنوان ضرورتي گريزناپذير در زندگي امروزي تا حدي مطرح است که ميتوان گفت که اطلاعات، دارايي باارزشي مانند ساير دارايي- هاست و ما مکلف به حفظ آن در برابر حمله و دستبرد هستيم. رمزنگاری و امنیت شبکه 14 1 براي تأمين امنيت الزامی است تا اطلاعات از دسترسي هاي غيرمجاز دور بماند (محرمانگي) و از اعمال تغييرات غيرمجاز در آن جلوگيري شود (يکپارچگي) و هنگام نياز، فرد مجاز بتواند به اطلاعات دسترسي داشته باشد.

تا چند دهه قبل، اطلاعات جمع آوري شده توسط سازمانها به صورت پروندههاي مکتوب نگهداري ميشد و طبقه بندي اين پرونده ها به وسيله ي محدود کردن دسترسي به آنها، تنها براي افراد انگشت شمار مورد اعتماد درون سازمان امکانپذير بود. بدين ترتيب فقط تعداد اندکي از افراد، مجاز به دستيابي به محتواي اين پرونده ها بودند.

در دسترس بودن پرونده هم با گماردن دست کم يک نفر، که هميشه و در هر زماني به اين پرونده دسترسي داشت تأمين ميگرديد. با پيدايش رايانه، ذخيره اطلاعات الکترونيکي شد و به جاي ذخيره کردن اطلاعات در ابزارها و وسايل فيزيکي، در رايانه ها ذخيره شد. با اين حال سه نياز امنيتي تغيير نکرد، به اين معني که پرونده هاي ذخيره شده در رايانه هم نيازمند طبقه بندي، يکپارچگي و قابليت دسترسي براي افراد مجاز هستند.

اما تأمين نيازهاي مذکور به شکلي متفاوت و چالش برانگيزتر متجلي گرديد. در دو دهه گذشته شبکه هاي رايانه اي، انقالبي در عرصه استفاده از اطلاعات ايجاد کردند. اکنون اطلاعات توزيع شدهاند و افراد مجاز ميتوانند با استفاده از شبکه هاي رايانه اي، از راه دور اطلاعات را ارسال و بازيابي کنند. اگرچه هنوز هم سه نياز امنيتي محرمانگي، يکپارچگي و در دسترس بودن تغيير نکردهاند، اما اکنون داراي ابعاد جديدي شدهاند که نه تنها اطلاعات در هنگام ذخيره شدن در رايانه مي- بايست محرمانه باقي بمانند، بلکه بايد راهي براي حفظ محرمانگي آنها در هنگام انتقال اطلاعات از رايانه اي به رايانه ي ديگر نيز وجود داشته باشد.

 

اطلاعات 

نویسنده کتاب : بهروز فروزان

فرمت کتاب : PDF

حجم کتاب : 13 مگابایت

تعداد صفحات : 325

اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

2 دیدگاه
نمایش همه مفید ترین بالاترین امتیاز کمترین امتیاز یک دیدگاه ارسال کنید
 1. با سلام

  فقط میگم دستتون درد نکنه کارتون عالیه فقط اگه بتونید ترجمه کتابهای فنی و ترجمه نشده را انجام دهید و با قیمت مناسب قرار دهید خیلی خوب میشه بازم ممنونم

  • پاسخ
   سردبیر لرن دی ال 1396-09-25 در 6:22 ب.ظ

   سلام و عرض ادب
   از لطف و عنایت شما سپاسگذارم
   حتما این مورد رو در دستور کار رسانه آموزشی لرن دی ال قرار خواهیم داد.
   موفق و پیروز باشید.

دیدگاه شما

لرن دی ال
Logo
Shopping cart