Breadcrumb یا راهنمای مسیر و تاثیر آن روی سئو سایت

9

یکی از مواردی که می تواند در بهبود سئو سایت اثرگذار باشد توجه به موضوع Breadcrumb یا راهنمای مسیر است. Breadcrumb در واقع همان متن های لینک داری هستند که به کاربران اجازه می دهند وضعیت خود را داخل سایت بدانند. کاربری دیگر Breadcrumb ها مربوط به موتورهای جستجو است.

Breadcrumb یا راهنمای مسیر و تاثیر آن روی سئو سایت

موفقیت یک تجارت آنلاین مبتنی بر وب سایت در گرو داشتن سایتی حرفه ای، قوی و با وضعیت سئو مناسب است. یکی از مواردی که می تواند در بهبود سئو سایت اثرگذار باشد توجه به موضوع راهنمای مسیر است. Breadcrumb در واقع همان متن های لینک داری هستند که به کاربران اجازه می دهند وضعیت خود را داخل سایت بدانند. کاربری دیگر Breadcrumb ها مربوط به موتور های جستجو است. در واقع می توان گفت Breadcrumb می تواند موجب درک بهتری از ساختار و نقشه سایت شما توسط موتور های جستجو و کاربران شما گردد.

معرفی Breadcrumb یا راهنمای مسیر

Breadcrumb یک متن کوتاه دارای لینکی است که معمولا در بالای صفحات وب سایت قرار می گیرد. این متن در واقع مسیر شما را از صفحه اصلی سایت تا محلی که در آن قرار دارید به تفکیک نشان می دهد. هر کدام از بخش ها و کلمات موجود در این متن کوتاه امکان کلیک کردن را دارند و می توانند شما را به محلی که عنوانش در Breadcrumb ذکر شده منتقل کنند.

آنچه در این متن ها مشترک است مبدا آن است. مبدا این لینک ها همواره صفحه اول یا اصلی وب سایت است. موتور های جستجو این قابلیت را دارند که Breadcrumb ها از وب سایت جمع آوری کرده و در نتایج جستجو آن ها را به کاربران نمایش دهند. به این ترکیب کاربر پیش از ورود به سایت می تواند مسیر خود را شناسایی نموده و بداند که به کدام بخش از یک وب سایت وارد می شود.

علل استفاده از Breadcrumb یا راهنمای مسیر

استفاده از Breadcrumb همان‌طور که اشاره گردید ارتباط مستقیم با سئو وب سایت دارد. علت این امر را می توان در توجه موتور های جستجو به راهنماهای مسیر دانست. وقتی در طراحی سایت از Breadcrumb استفاده می شود در واقع نگرش موتورهای جستجو به سایت به شکل قابل توجهی ارتقا می باید. علاوه بر این با توجه به اثر مثبتی که استفاده از Breadcrumb در جلب نظر کاربران دارد، افزایش بازدید سایت نیز می تواند منجر به بهبود وضعیت سئو سایت گردد.

هنگامی که شما به کاربران مسیر را نشان می دهید به میزان زیادی از سردرگمی و اتلاف وقت آن ها جلوگیری نموده اید و همین امر باعث می شود در دفعات بعدی نیز کاربر علاقه مند به بازدید از وب سایت شما باشد ضمن اینکه مدت زمان حضور کاربران در وب سایت نیز به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند موجب تقویت سئو سایت گردد، موضوع بانس ریت سایت است. هنگامی که شما کاربران را به صفحات مختلف سایت هدایت می کنید و در نهایت به جای خروج از سایت آن ها را به صفحه اصلی سایت هدایت می کنید در واقع کمک شایانی به بانس ریت سایت نموده اید.

انواع Breadcrumb یا راهنمای مسیر

انواع متفاوتی از Breadcrumb ها وجود دارد که در سایت های مختلف قابل مشاهده هستند. Breadcrumb ها بر اساس نوع خود می توانند مبتنی بر تاریخچه، سلسله مراتب و ویژگی ها باشند. در ادامه به معرفی مختصری از هر کدام از این سه نوع راهنمای مسیر خواهیم پرداخت.

Breadcrumb بر اساس تاریخچه:

این نوع از راهنمای مسیر دقیقا مسیری را به کاربر نشان می دهد که از آن عبور کرده است. یعنی فاصله بین صفحه اصلی سایت و صفحات که کاربر مشاهده کرده تا صفحه ای که در آن قرار دارد به تفکیک نمایش داده می شود و کاربر می توان با کلیک بر روی هر کدام از این لینک به صفحات قبلی که در آن حضور داشته بازگردد.

Breadcrumb بر اساس سلسله مراتب:

این از راهنماهای مسیر بدون در نظر گرفتن مسیری که کاربر پیموده است، فاصله صفحه ای که کاربر در آن قرار گرفته با صفحه اصلی سایت را نشان می دهد. معمولا Breadcrumb های سلسله مراتبی را می توان در بالای صفحات سایت مشاهده نمود.

Breadcrumb بر اساس ویژگی ها:

این نوع از راهنمای سایت را معمولا می توان در وب سایت های فروشگاهی مشاهده نمود. وب سایت هایی که در آن کاربر می تواند بر اساس انتخاب قابلیت ها و ویژگی هایی به صفحه خاصی هدایت شود. در نظر بگیرید وقتی شما در یک سایت فروشگاهی با انتخاب ویژگی های مختلف یک محصول، جستجوی خود را محدود تر می کنید. در این حالت Breadcrumb مسیر جستجوی کاربر را بر اساس ویژگی های انتخابی نشان می دهد.

افزودن Breadcrumb یا راهنمای مسیر به وب سایت

بسته به این که از چه سیستمی برای طراحی وب سایت استفاده شده باشد روش های متعددی برای افزودن این قابلیت با ارزش به وب سایت وجود دارد. به عنوان نمونه پلاگین های زیادی برای سایت های ورد پرسی طراحی شده است که با نصب آن ها می توان قابلیت راهنمای مسیر را به وب سایت اضافه نمود. در سایت های ورد پرسی روش اضافه کردن راهنمای مسیر استفاده از کد های Single.Php یا Page.Php می باشد. این کد ها در بالای عنوان صفحات سایت قرار می گیرد.

البته در برخی از تم ها در ورد پرس در انتهای فایل Header.Php قرار می گیرد. باید در قرار دادن این کد ها توجه کافی داشته باشید زیرا افزودن کد های مربوط به راهنمای مسیر در فایل Functions.Php می تواند مشکلاتی در عملکرد وب سایت ایجاد نماید. پس از افزودن کد های Breadcrumb یا راهنمای مسیر به وب سایت می توان به بخش تنظیمات پیشرفته پلاگین Yoast SEO رفته و پشتیبانی از این قابلیت را فعال نمایید.

نکاتی که در استفاده از Breadcrumb باید مورد توجه قرار گیرد

 1. از این قابلیت باید در سایت های بزرگ استفاده نمود. سایت های کوچکی که صفحات زیاد یا پیچیده ای ندارد نیاز چندانی به استفاده از راهنمای مسیر ندارند.
 2. استفاده از راهنمای مسیر هرگز نمی تواند جایگزین منوی وب سایت شود. منو در وب سایت جزئی ضروری تلقی می گردد و حذف آن می تواند موجب سردرگمی کاربران گردد.
 3. راهنمای مسیر را نباید در عنوان صفحات یا تگ <title> استفاده نمود. این کار نه تنها بر روی سئو سایت اثر مثبت ندارد بلکه می تواند مشکلات فراوانی نیز در این زمینه برای سایت ایجاد نماید.
اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo