وب اپلیکیشن پیشرونده یا PWA چیست ؟

5

ممکن است اصطلاح وب اپلیکیشن پیشرونده یا PWA را شنیده باشید و یا حتی خود شما نیز از آن استفاده کرده اما تنها نامشان را ندانید. دنیای پیش روی ما، دنیای پیشرفت تکنولوژی و گسترش هر روزه ی آن است. گوشی های همراه خود را در نظر بگیرید.

اپلیکیشن پیش رونده یا PWA

این گوشی ها خدمات بیشماری به شما ارائه می‌ دهند. این خدمات اکثرا به وسیله ی نرم افزارها یا همان اپلیکیشن ها به شما ارائه می شوند. قطعا بارها و بارها برایتان پیش آمده است که خدمتی را از طریق یک اپلیکیشن دریافت کنید.

اپلیکیشن های پیام رسان، شبکه های اجتماعی، برنامه های بانکی، بازی ها و… از این دست نرم افزار ها هستند. قبل از هرچیز برای استفاده از آنها، باید نسبت به نصب کردن اپلیکیشن ها اقدام کرده و نسخه ی همخوان با تلفن هوشمند خود را انتخاب کنید.

برخی از اپلیکیشن ها وجود دارند که تنها به کاربران گوشی های اندروید خدمت ارائه می‌ دهند. برخی نیز مخصوص گوشی های IOS هستند. این برنامه هایی که شما روی تلفن هوشمند خود از طریق Google play یا store های گوناگون نصب می کنید، اپلیکیشن های بومی یا Native نامیده می شوند.

این برنامه ها مخصوص گوشی شما هستند. قطعا برای شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر، پیش آمده که شدیدا به اپلیکیشنی نیاز داشته باشید اما در نصب و استفاده از آن با محدودیت روبه رو شوید. در این موقعیت چه می‌ کنید؟

اپلیکیشن پیش رونده یا PWA چیست

وب سایت ها، بستری فوق العاده

اکثر افراد به طور روزانه از وب سایت های متفاوتی استفاده می کنند. شما میتوانید با هر مدل گوشی و سیستمی آدرس یک وب سایت را در مرورگر خود باز کرده و محتویات آن را مشاهده نمایید. وب سایت ها برای تمامی افراد با هر مدل گوشی قابل دسترسی هستند، پس کاربردی و بی دردسر محسوب می‌ شوند.

وب ها بستر هایی خارق العاده محسوب می شوند. امنیت کاربر محور دارند و اجرا شدن و پیاده کردن آنها تنها کار یک شرکت خاص نیست و شما میتوانید هر مطلبی را در آن منتشر کنید. دائما در حالت به روز قرار دارید و مطالب به صورت لحظه ای آپدیت می شوند. شما در هر زمانی در هر جا باشید، به بستر وب دسترسی دارید.

PWA چیست؟ آشنایی با اپلیکیشن های پیشرونده

PWA چیست؟

حال زمان رسیدن به پرسش اصلی فرا رسیده است. PWA چیست؟ اپلیکیشنی را تصور کنید که در بستر وب اجرا شود. یعنی شما در مرورگر خود یک آدرس را باز کرده و در محیطی شبیه به اپلیکیشن قرار خواهید گرفت که تمامی خدمات را به شما ارائه می دهد. این همان وب اپلیکیشن های پیش رونده یا PWA است.

PWA مخفف عبارت progressive web application می باشد. وب اپلیکیشن پیش رونده مزایایی دارد که استفاده از آن را راحت تر کرده است. اکثر کسانی که دست به برنامه نویسی و توسعه ی یک اپلیکیشن می زنند، در کنار نرم افزار خود، وب اپلیکیشن پیش رونده ی خود را نیز منتشر می کنند.

این کار به افرادی که در اجرای اپلیکیشن ها با مشکل مواجه هستند کمک می کند تا آن ها نیز بتوانند از امکانات اپلیکیشن استفاده کنند. دقت کنید که امکاناتی که روی وب اپلیکیشن پیشرونده در اختیار کاربر قرار می گیرند، عینا همان امکاناتی هستند که روی خود اپلیکیشن اصلی قرار دارند.

بنابراین خیالتان در هنگام استفاده از وب اپلیکیشن پیش رونده راحت باشد. یک وب اپلیکیشن پیش رونده بر روی هر دستگاهی قابل اجراست، به همین علت است که اصلا پیش رونده نامگذاری شده اند.

وب اپلیکیشن های پیش رونده یا PWA در کنار این که امکانات همان اپلیکیشن اصلی را به شما ارائه می دهند، ویژگی ها و مزایایی دارند که آنها را نزد کاربران محبوب تر می کنند. مزایای عمده ی وب اپلیکیشن های پیش رونده را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مزایا و ویژگی های وب اپلیکیشن پیشرونده برای توسعه وب سایت

مزایا و ویژگی های وب اپلیکیشن پیشرونده

 1. یکی از مهم ترین ویژگی های وب اپلیکیشن های پیش رونده این است که شما می توانید حتی با داشتن سرعت کم اینترنت، آن ها را اجرا کنید. حتی برخی از آنان، به صورت آفلاین نیز در دسترس شما هستند. در صورتی که اکثر اپلیکیشن ها برای اجرا، به سرعت اینترنت بالاتری نیاز دارند.
 2. یکی از دردسر هایی که کاربران اپلیکیشن ها با آن مواجه هستند، آپدیت است. هر ویژگی جدیدی که به برنامه اضافه شود، شما به عنوان یک کاربر اندروید یا ios نیاز دارید تا اپلیکیشن خود را برای دستیابی به آن ویژگی جدید آپدیت کنید. در صورتی که در یک وب اپلیکیشن پیش رونده، این مسئله وجود ندارد و شما با یک بار اتصال به اینترنت، محتوا یا ویژگی جدید را مشاهده کرده و میتوانید از آن استفاده کنید. این موضوع به دلیل استفاده ی وب اپلیکیشن های پیش رونده از Service Worker می باشد.
 3. امنیت موضوع مورد بحث بعدی است. امنیت برای هر کاربری بسیار اهمیت دارد. باید بگوییم وب اپلیکیشن های پیش رونده در بستری به نام HTTPS اجرا می شوند. به همین علت، امنیت آنها در رده ی بالایی قرار می گیرد.
 4. ممکن است برای نصب کردن یک اپلیکیشن، دچار سختی شوید. برخی اپلیکیشن ها مراحل نصب پر دردسری دارند. به حدی که میانه ی راه، خیلی از کاربران از خیر نصب کردن آن برنامه می گذرند. همچنین معمولا به اشتراک گذاشتن یک اپلیکیشن و معرفی آن به شخص دیگر، ممکن است برای شما ایجاد زحمت کند. حال آنکه وب اپلیکیشن پیش رونده هیچ یک از سختی های گفته شده را ندارد. شما میتوانید به راحتی لینکی که از آن استفاده می کنید را کپی کرده و برای شخص مورد نظر خود ارسال کنید. همچنین PWA تنها با یک کلیک روی لینک در دسترس شما خواهد بود و شما نیازی به سپری کردن مراحل نصب نخواهید داشت.
 5. وب اپلیکیشن پیش رونده کاملا Responsive می باشد. به این معنی که این اپ ها قادر هستند نحوه ی نمایش خود را با تمامی دستگاه ها تطبیق دهند. همانطور که میدانید، نحوه ی نمایش یک وب توسط گوشی موبایل شما با زمانی که آن را توسط تبلت یا لپ تاپ باز می کنید تفاوت دارد. وب اپلیکیشن پیشرونده قادر است خود را با انواع گوشی ها، تبلت ها و… هماهنگ کند و یک صفحه نمایش اصولی در مقابل چشمان شما بارگذاری نماید.
اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo