SSL چیست و چه تأثیری روی سئو و امنیت سایت دارد؟

SSL چیست و چه تأثیری روی سئو و امنیت سایت دارد؟

SSL یک پروتکل رمزنگاری شده برای برقراری ارتباط مطمئن بین سرویس دهنده و سایت (سرور) یا سرویس گیرنده می باشد. امروزه بسیاری از سایت ها از SSL برای برقراری امنیت سایت استفاده می کنند. SSL در واقع همان مجموعه ای قوانینی است که باعث می شود امنیت سایت برقرار شده و مشتریان به راحتی بتوانند اطلاعات کارت های بانکی و سایر اطلاعات شخصی خود را در آن سایت وارد نمایند.

SSL چیست و چه تأثیری روی سئو و امنیت سایت دارد؟

SSL چیست

SSL

در اینجا می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چرا یک سایت به امنیت نیاز دارد و SSL چگونه باعث ایجاد امنیت می شود.حتما برای شما هم موارد بسیاری پیش آمده است که قصد داشته اید از سایت های اینترنتی خرید کنید و اطلاعات کارت های خود را وارد نمایید.

اولین مسئله ای که در اینجا برای شما پیش می آید بحث امنیت سایت است و اینکه اطلاعات کارت شما توسط افراد مختلف ثبت نشده و به حساب شما دسترسی پیدا نکنند.

امنیت سایت باعث می شود تا شما با اطمینان خاطر کامل خرید کرده و از امکانات مختلف آن سایت بهره مند شوید. SSL در واقع همان مجموعه ای قوانینی است که باعث می شود امنیت سایت برقرار شده و مشتریان به راحتی بتوانند اطلاعات کارت های بانکی و سایر اطلاعات شخصی خود را در آن سایت وارد نمایند.

اطلاعات زمانی که از سایتی که مشتری به آن وارد می شود خارج می شوند در سرور های مختلف می چرخند تا به سرور هدف برسند. در این مسیر اگر امنیت کافی برای اطلاعات وجود نداشته باشد می توان به راحتی از طریق سرور های مختلف این اطلاعات را دزدید و حساب های بانکی افراد را خالی نمود.

۱۰
افزونه وردپرس Really Simple SSL pro برای وردپرس

افزونه وردپرس Really Simple SSL pro برای وردپرس بروزرسانی شده

تاریخ بروزرسانی : ۱۵ خرداد ماه ۱۴۰۳ نسخه افزونه : ۸.۲.۳ ...

نحوه استفاده از SSL برای سایت

اگر بر روی سایتی پروتکل های غیر امن مانند HTTP، LDAP، IMAP و … وجود داشته باشند می توان با استفاده از قوانین ssl آن ها را امن نمود. در واقع این پروتکل با استفاده از الگوریتم های رمز نگاری شده به راحتی امنیت اطلاعات خام را در طول مسیرهای مختلف تضمین می کند.

سایت هایی که می خواهند از اطلاعات رمزنگاری شده استفاده نمایند باید به تایید شرکت ارائه دهنده ssl رسیده و سپس این شرکت گواهینامه های مخصوص سرویس دهنده و سرویس گیرنده را برای آن ها صادر نماید.

بررسی تفاوت های بین گواهینامه SSL رایگان و غیر رایگان

گواهینامه SSL رایگان و SSL غیر رایگان : گواهینامه SSL در اصل یکی از سلاح های قدرتمند و ارزشمند این روزهای دنیای وب ...

بعد از این اطلاعات خام به صورت کدگذاری های رمز دار انتقال داده می شود که با استفاده از الگوریتم های رمزگذاری شده مختلف این اطلاعات انتقال داده شده برای هیچ کسی جز سرویس دهنده قابل درک نخواهد بود. همین امر باعث می شود تا هیچ کسی نتواند این اطلاعات را بدزدد و از آن ها استفاده کند.

سایتی که اطلاعات را دریافت می کند تا به سرور هدف برساند اگر از ssl استفاده کند و امنیت کافی را داشته باشد به جای علامت هایی نظیر HTTP باید در صفحه وارد نمودن اطلاعات کاربر آدرسی داشته باشد که شروع آن با علامت HTTPS باشد.

اگر سایتی این اطلاعات را نداشته باشد نمی تواند امنیت اطلاعات دریافتی را تضمین نماید.

چگونه می توانیم گواهی SSL بگیریم؟

برای خرید و استفاده از گواهینامه SSL باید ابتدا کلید قابل رمزنگاری شده بین کاربر و سرور هدف را انتخاب نماییم. پس از اینکه این کلید عمومی از طرف یک سرور برای فعال نمودن پروتکل SSL ایجاد شد باید اطلاعات این کلید به همراه درخواست استفاده از SSL به شرکت های مختلفی مانند Verisign ارسال شود.

صدور گواهینامه مربوطه توسط شرکت ها نیز مراحل مختلفی دارد. شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند ابتدا باید میزان امنیت سرور را چک کرده و آن را تایید نمایند.

پس از تایید نمودن امنیت سرور شرکت وریساین کلید عمومی که از طرف سرور دریافت نموده بود را دوباره رمزگذاری می کند و برای استفاده در اختیار سایت قرار می دهد.در ادامه قصد داریم به بررسی تاثیر SSL روی امنیت سایت و همچنین تاثیر SSL روی سئو و بهینه سازی سایت بپردازیم.

تاثیر SSL روی امنیت سایت

در دنیای امروزه که اینترنت پیشرفت چشمگیری داشته است و عموم مردم تقریباً تمام اقدامات بانکی و کاری خود را از طریق اینترنت انجام می دهند امنیت سایت ها می تواند در درجه نخست برای استفاده بیشتر از یک سایت قرار بگیرد.

همانطور که در بالا به صورت مفصل توضیح داده شد SSL در واقع همان پروتکلی است که به وسیله ی آن می توان امنیت سایت را برای کاربران ایجاد نمود و می توان گفت تاثیر ssl روی امنیت سایت بر هیچ کسی پوشیده نیست.

سایتی که از الگوریتم های رمزنگاری شده برای انتقال اطلاعات استفاده نماید و در واقع به عبارت ساده تر گواهینامه SSL را از شرکت های معتبر صادر کننده دریافت نموده باشد می تواند امنیت اطلاعات کاربران را تضمین نماید و به این وسیله به کاربران اطمینان کامل دهد تا بدون هیچ دغدغه ای اطلاعات شخصی را در صفحات مورد نظر سایت وارد نمایند.

تاثیر SSL روی سئو سایت

سئو در واقع همان بهینه سازی سایت برای رتبه بندی موتور های جستجوگر گوگل است. هر چه کاربران بیشتری از یک سایت بازدید نموده و در فضای آن بمانند آن سایت می تواند در رتبه بندی گوگل در صفحات اول قرار گرفته و در واقع از نظر سئو بهینه باشد.

یکی از موارد دیگری که در سئو سایت اثرگذار است و باعث بهینه شدن آن می شود اخذ گواهینامه SSL می باشد. از طریق افزایش امنیت سایت می توان به راحتی تاثیر SSL روی سئو سایت را درک نمود.

هر چه امنیت یک سایت بالاتر باشد و در حفظ اطلاعات افراد از الگوریتم های رمزنگاری شده استفاده نموده باشد به راحتی می تواند کاربران بیشتری را به خود جذب کرده تا در مدت زیادی بر روی سایت بمانند و به پرداخت ها اینترنتی خود بپردازند.

تاثیر SSL روی سئو سایت

این امر باعث می شود تا میزان بازدید و اعتبار یک سایت از نظر موتور های جستجوگر گوگل بهینه شده و باعث افزایش رتبه بندی سایت شود.

مطمئناً سایتی که از نظر امنیت در سطح پایینی باشد علاوه بر عدم توانایی در جذب کاربران، نمی تواند از نظر سئو نیز بهینه باشد و رتبه خوبی در جست و جو های گوگل داشته باشد.

پس اگر مدیریت یک سرور را بر عهده دارید در گام اول یک گواهینامه SSL از شرکت های صادرکننده آن برای سایت خود خریداری نمایید و سپس به بهبود سایت از طریق روش های دیگر بپردازید.

پس کاملاً مراقب باشید که اگر درگاه پرداخت اینترنتی سایتی با علامت https شروع نشده بود آن از گواهینامه ssl استفاده نکرده و نمی تواند محیطی امن برای انتقال اطلاعات شما باشد.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   🎁تخفیف ویژه به مناسبت ۷ سالگی لرن دی ال ، بر روی پلن های ۶ ماهه و یکساله 🎁
   +
   لرن دی ال
   Logo