آموزش تغییر نسخه PHP در هاست های سی پنل و دایرکت ادمین

9

آموزش تغییر نسخه PHP : هر کسی که در حوزه طراحی سایت و قالب فعالیت داشته باشد، احتمالا به این مشکل در هاست برخورده اید که بخواهید به تغییر نسخه PHP بپردازید. معروفترین سیستم های مدیریت هاست، سی پنل (Cpanel) و دایرکت ادمین (DirectAdmin) هستند به همین دلیل اکثرا برای ارتقا PHP و یا کاهش آن باید در این دو سیستم آموزش ببینید.

برای انجام کارهای مختلف از جمله نصب ماژول های سیستم های مدیریت محتوا، نصب افزونه ها و نصب سیستم مدیریت محتوا ممکن است به تغییر نسخه PHP نیاز پیدا کنید. ما در ادامه قصد بر این داریم که شما را با آموزش تغییر نسخه پی اچ پی در دو سیستم مدیریت هاست سی پنل و دایرکت ادمین، آشنا کنیم.

اما چرا تغییر ورژن PHP ؟

PHP یکی از زبان های برنامه نویسی بسیار پرکاربرد در میان تمام برنامه نویسان سمن سرور می باشد. هر چند وقت یکبار نسخه های جدیدی از این زبان برنامه نویسی در دسترس توسعه دهندگان آن قرار می گیرد. در واقع به همین دلیل است که برای استفاده از برخی از سیستم هایی که به تازگی به بازار آمده اند نیاز به تغییر نسخه PHP پیدا می شود.

هر نسخه ای که از این زبان برنامه نویسی منتشر می شود دارای ویژگی های کاربردی بسیاری است و قابلیت ها فراوانی را به همراه خود دارد، به همین دلیل برنامه نویسان راغب هستند که آخرین برنامه خود را با استفاده از آخرین نسخه PHP بنویسند.

بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا با استفاده از PHP و کتابخانه های آن برنامه نویسی شده اند، به همین دلیل برای تغییر نسخه پی اچ پی باید آماده باشید، چون همه ماژول ها ممکن است بر اساس ورژن های مختلف PHP نوشته شده باشند.

البته نسخه های بالاتر برای شما این قابلیت را اضافه می کنند که از نسخه های قدیمی هم پشتیبانی شود.

آموزش تغییر نسخه PHP در سی پنل

به خاطر محبوبیتی که برنامه PHP دارد، تمام هاست های فضای میزبانی این قابلیت را اضافه کرده اند که از زبان برنامه نویسی PHP پشتیبانی کنند. شما برای تغییر نسخه پی اچ پی می توانید به راحتی وارد تنظیمات انواع هاست خود شوید و آن را به دلخواه خودتان تغییر دهید.

آموزش نصب وردپرس روی هاست Cpanel

زمان مطالعه : ۹ دقیقهدر این مقاله قصد داریم تا آموزش نصب وردپرس را به طور کامل و جامع بیان کنیم. اگر شما هم دوست ...

البته این کار کمی دارای پیچیدگی است که نیاز به آموزش خواهید داشت و ممکن است در پیدا کردن گزینه های مورد نظر گمراه شوید. تغییر نسخه PHP در سی پنل لازم است را که ممکن است به علت عدم پشتیبانی از برخی از افزونه ها، قالب یا سیستم مدیریت محتوای شما با مشکل مواجه شود.

البته این را هم بدانید نسخه های PHP موجود در انواع هاست، بر اساس پرکاربردترین آن می باشد و شما ممکن است هیچ وقت به تغییر نسخه PHP در هاست سی پنل احتیاج نداشته باشید.در این آموزش ما به صورت تصویری برای شما بیان می کنیم که چگونه به تغییر نسخه PHP در Cpanel بپردازید.

خب در ابتدا شما باید به قسمت مدیریت هاست خود وارد شوید. از بخش Software که به معنی نرم افزار می باشد، باید گزینه MultiPHP Manager را انتخاب نمایید.

تغییر نسخه PHP در هاست سی پنل

ممکن است دامنه های مختلفی روی هاست شما باشد، بنابراین باید انتخاب کنید که کدام یک از دامنه ها نیازمند تغییر ورژن PHP می باشند. برای این منظور می توانید وارد MultiPHP Manager که شدید، تیک دامنه ای که قرار است ورژن PHP آن تغییر کند را بزنید.

سپس شما در قسمت PHP ورژن می توانید به تغییر نسخه PHP خود به صورت دلخواه بپردازید، که برای شما به صورت یک منوی کشویی باز می شود و انواع نسخه های موجود نمایش داده می شود.

نسخه PHP در هاست سی پنل

بله به همین راحتی شما توانستید موفق شوید و به تغییر ورژن PHP در هاست سی پنل بپردازید. البته این نکته را هم اضافه کنیم که شما می توانید برای اطمینان از تغییر نسخه پی اچ پی آن را در جلوی دامنه خود در قسمت PHP ورژن بررسی نمایید.

آموزش تغییر نسخه PHP در هاست دایرکت ادمین

تغییر نسخه PHP در دایرکت ادمین کمی دشوارتر از سی پنل می باشد. در سی پنل همانطور که با هم دیدیم می توان به راحتی از بخش انتخاب نسخه پی اچ پی، آن را به نسخه دلخواه تغییر داد. این امر به خاطر این است که چند نسخه PHP در سی پنل پشتیبانی می شوند.

یعنی امکان تغییر نسخه PHP در سی پنل به صورت پیشفرض وجود دارد که این امر در دایرکت ادمین اتفاق نمی افتد، چرا که دایرکت ادمین به صورت پیش فرض تنها از یک نسخه PHP پشتیبانی می نماید. همانطور که گفتیم نسخه های مختلف به صورت همزمان در سی پنل قابل انتخاب هستند و شما به راحتی می توانید به تغییر در بین آنها بپردازید.

در دایرکت ادمین نهایتا دو نسخه پی اچ پی پشتیبانی می شود، به همین دلیل شما شاید کمی برایتان دشوار باشد که به تغییر نسخه PHP در هاست دایرکت ادمین بپردازید. تغییر نسخه پی اچ پی در دایرکت ادمین به وسیله تنظیمات پی اچ پی سرور در بخش SSH صورت می گیرد.

آموزش نصب وردپرس روی هاست Directadmin

با استفاده از آموزش نصب وردپرس بر روی دایرکت ادمین می توان به راحتی یک وب سایت راه اندازی نمود. کنترل پنل ...

پس می توان گفت که کارکردن با هاست های سی پنل راحت تر است و همین امر باعث افزایش محبوبیت آن در بین همه سایت ساز ها شده است که نیازمند فضای میزبانی برای پیاده سازی سایت خود می باشند. برتری های cpanel نسبت به دایرکت ادمین با توجه به متن های بالا که به آن اشاره کردیم عبارتند از :

 • پشتیبانی از چندین نسخه PHP
 • امکان تغییر نسخه PHP از داخل کنترل پنل در سی پنل به راحتی و فقط با چند کلیک

ابتدا برای اینکه بتوانید به تغییر ورژن PHP در دایرکت ادمین بپردازید، باید به SSH دسترسی داشته باشید که از طریق دسترسی به روت امکان پذیر خواهد بود. این دسترسی روی همه ی هاست ها وجود ندارد.

اگر به این دو مورد که گفتیم دسترسی دارید و هاست ویژه اختصاصی تهیه نموده اید، باید مراحل زیر را طی کنید:

تغییر نسخه PHP در هاست دایرکت ادمین
 • از طریق نرم افزارهای putty و آی پی سرور و پورت لاگین به SSH متصل شوید.
 • با نام کاربری روت، وارد شوید.
 • سپس باید دستورات زیر را در SSH اضافه نمایید. بعد از هر دستور باید اینتر (enter) بزنید تا اعمال شوند.
cd /usr/local/directadmin/custombuild
nano options.conf php1_release=5.3 php2_release=5.4 ./build php n

بدین ترتیب می توانید به تغییر نسخه PHP دلخواه خود در هاست دایرکت ادمین بپردازید. سپس از بخش دامین ستاپ می توانید نسخه مورد نظر خودتان را انتخاب نمایید.

نسخه PHP در هاست دایرکت ادمین
اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo