آموزش ثبت دامنه در ایرنیک به صورت تصویری

7

آموزش ثبت دامنه در ایرنیک با توجه به اهمیت آن و روند متفاوتش با ثبت دامنه های بین المللی برای بازدید کنندگان ارجمند نگارش شده است. دامنه های ملی همچون .ir که بسیار پر کاربرد می باشند و از بیشترین دامنه های استفاده شده در کشور هستند در پایگاه ایرنیک و در چندین مرحله ثبت می گردند.

آموزش ثبت دامین در ایرنیک جهت برخورداری از دامنه ملی

آموزش ثبت دامنه در سامانه ایرنیک مورد استفاده افرادی که قصد دارند دامنه هایی با پسوندهای ملی همچون .ir برای وب سایت های خود انتخاب نمایند را در قالب یک مقاله کاربردی به رشته تحریر در آورده ایم.

دامنه های ملی را می توان از دو طریق وب سایت ایرنیک و همچنین نمایندگان مجاز فروش ایرنیک در سراسر کشور خریداری نمود. دامنه های ملی فقط مختص وب سایت های ایرانی است و با توجه به اهمیتی که دامنه ملی دارد سهم عمده ای از وب سایت ها دارای این نوع از دامنه ها می باشند.

در این مقاله ابتدا در مورد دامنه های مختلف سپس درباره ایرنیک و آموزش ثبت دامین در سایت ایرنیک خواهیم پرداخت.

دامنه و انواع آن

دامنه در واقع آدرس هر وب سایت می باشد که توسط آن به وسیله مرورگرها می توان به صفحات وب سایت دسترسی پیدا کرد. نام دامنه معمولا بایستی به گونه ای باشد که به راحتی در ذهن حک گردد و در برند سازی بسیار مهم می باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که دامنه های ثبت شده حتما بایستی منحصر به فرد بوده و به هیچ عنوان دو سایت همنام در دنیای وب پیدا نمی شود.

دامنه دارای دو بخش نام و پسوند می باشد به طوری که نام همان اسم شرکت یا کسب و کار می باشد و پسوند نیز دارای یک بار اطلاعاتی است که ماهیت وب سایت را مشخص می سازد. از مهمترین پسوندهای مورد استفاده در فضای اینترنت به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • پسوند com. برای سایت های تجاری
 • پسوند org. برای سایت های سازمان های مختلف
 • پسوند .ir برای سایت های ایرانی
 • پسوند .co برای کارخانجات
 • پسوند .gov برای سایت های دولتی
 • پسوند .net برای شبکه های سرویس دهنده اینترنت

دامنه های بین المللی نیازی به ثبت نام ندارند ولی دامنه ملی دارای فرآیند خاصی است که تلاش می کنیم در این آموزش ثبت دامنه در ایرنیک به صورت ساده آن را توضیح دهیم.

گام اول آموزش ثبت دامین در سایت ایرنیک ؛ ساختن شناسه کاربری

ایرنیک پایگاهی جهت ثبت دامنه های ملی در کشور ایران می باشد. بر خلاف تمامی دامنه ها که ثبت آنها به سادگی انجام می شوند ثبت دامنه های ملی تابع شرایطی خاصی است و نیازمند ثبت نام در پایگاه ایرنیک می باشد. در ابتدای این آموزش ثبت دامنه در سایت ایرنیک به نحوه ساختن شناسه کاربری در این پایگاه می پردازیم.

جهت انجام این عمل ابتدا به مرکز ثبت دامنه کشوری ایران (ایرنیک) با آدرس www.nic.ir وارد می شویم سپس گزینه ساخت شناسه کاربری را انتخاب کرده تا به صفحه ساختن شناسه که به صورت رایگان می باشد وارد شویم.

در این صفحه برای اشخاص و موسسات مختلفی امکان ثبت نام وجود دارد که عبارتند از:

 • اشخاص حقیقی با دامنه های مجاز : .ir – .ایران – .id.ir
 • شرکت ها موسسات و نهادهای غیر دولتی با دامنه های مجاز: .ir – .ایران – .co.ir – .org.ir – .net.ir
 • سازمان ها ، وزارتخانه ها و شرکت های دولتی با دامنه های مجاز: .ir – .ایران – .co.ir – .gov.ir
 • مراکز آموزشی و پژوهشی با دامنه های مجاز: .ir – .ایران – .sch.ir – .ac.ir – .org.ir
 • شناسه محدود

ساختن شناسه کاربری در ایرنیک (جایگزین:گام اول آموزش ثبت دامنه در ایرنیک)

پس از ساختن شناسه کاربری و تایید آن از طریق گزینه ورود به سامانه می توان با وارد کردن ایمیل ثبت شده در زمان ثبت نام یا شناسه کاربری و رمز عبور وارد سامانه ایرنیک گردید.

ورود به سامانه در ایرنیک (جایگزین: گام اول آموزش ثبت دامنه در ایرنیک ؛ ورود به سامانه)

گام دوم آموزش ثبت دامنه در ایرنیک ؛ بررسی غیر تکراری بودن دامنه مورد نظر

در ادامه این آموزش ثبت دامین در ایرنیک به مراحل ثبت دامنه در این پایگاه خواهیم پرداخت. پس از ورود موفق به سامانه از طریق منوی دامین و انتخاب گزینه ثبت دامنه وارد صفحه بررسی یونیک بودن دامنه مورد نظر خواهیم شد.

ثبت دامنه در ایرنیک (جایگزین:گام دوم آموزش ثبت دامنه در ایرنیک)

در ادامه این آموزش ثبت دامنه در ایرنیک به جهت منحصر به فرد بودن تمامی دامنه های ثبت شده در دنیای وب؛ لازم است که ابتدا چک شود دامنه مورد نظر یونیک و غیر تکراری باشد و قابلیت ثبت را داشته باشد؛ خواهیم پرداخت.

ایرنیک امکان چک کردن را برای اعضای خود فراهم کرده است؛ بدین منظور با وارد کردن نام دامنه مورد نظر و پسوند مربوطه این بررسی را انجام می دهیم و در صورت غیر تکراری بودن وارد مرحله بعدی خواهیم شد.

بررسی یونیک بودن دامنه در ایرنیک (جایگزین:گام دوم آموزش ثبت دامنه در ایرنیک ؛ بررسی یونیک بودن دامنه)

گام سوم آموزش ثبت دامین در سایت ایرنیک ؛ مشخص نمودن مدت زمان ثبت و رابط ها

در مرحله بعدی که در این آموزش ثبت دامین در سایت ایرنیک به آن می پردازیم؛ انتخاب مدت زمان ثبت و رابطه ها می باشد. در انتخاب مدت زمان ثبت که لازم است یک ساله یا پنج ساله باشد بایستی دقت لازم را انجام داد چونکه پس از انتخاب تغییر آن امکانپذیر نخواهد بود. ذکر این نکته مهم است که هزینه بر اساس مدت زمان طولانی تر بیشتر خواهد شد.

در ادامه این آموزش ثبت دامین در ایرنیک رابط ها را مشخص می سازیم که اعضای ایرنیک می توانند به عنوان رابط خود را نیز انتخاب نمایند که این رابط ها شامل چهار مورد هستند ودر پایین ذکر شده اند:

 • صاحب امتیاز
 • رابط اداری
 • رابط فنی
 • رابط مالی

در پایان این مرحله با کلیک دکمه بازنگری به گام نهایی وارد می شویم.

تعیین مدت زمان ثبت دامنه و رابط ها در ایرنیک (جایگزین :گام سوم آموزش ثبت دامنه در سایت ایرنیک)

گام نهایی آموزش ثبت دامنه در ایرنیک ؛ تایید موافقت نامه و پرداخت هزینه ثبت دامنه

در مرحله آخر آموزش ثبت دامنه در ایرنیک به قبول مفاد موافقت نامه ثبت ایرنیک خواهیم پرداخت به این صورت که اعضای ایرنیک با مطالعه کامل قوانین و هزینه های ثبت و غیره با قبول قوانین ایرنیک این توافقنامه را خواهند پذیرفت و در مسیر قانونی آن عمل خواهند نمود.

قبول موافقتنامه در ایرنیک (جایگزین:گام نهایی آموزش ثبت دامین در سایت ایرنیک)

در ادامه نوبت به پرداخت هزینه خرید دامنه می رسد که برای کاربران داخل ایران به ریال و برای کاربران خارج به یورو خواهد بود.

پرداخت هزینه ثبت دامنه در ایرنیک (جایگزین:گام نهایی آموزش ثبت دامنه در ایرنیک ؛ پرداخت هزینه)در پایان این آموزش ثبت دامنه در سامانه ایرنیک نوبت به تکمیل و اجرای فرآیند خرید ثبت دامنه خواهد رسید و عملیات ثبت دامنه ملی نهایی خواهد شد و اعضای ایرنیک می توانند از این گونه دامنه ها برای انتشار وب سایت خود در دنیای اینترنت استفاده نمایند.

پس از ثبت دامنه اعضای ایرنیک می توانند از قسمت دامنه های من دامنه های ملی ثبت شده با شناسه کاربری خود را مشاهده فرمایند.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo