CDN چیست و چه تاثیری روی سئو و امنیت سایت دارد ؟

CDN چیست و چه تاثیری روی سئو و امنیت سایت دارد ؟

CDN یا همان شبکه تحویل محتوا مجموعه ای از سرور های به هم متصل می باشند که با قرار دادن دیتا سنتر های خود در سراسر دنیا با هدف کاهش زمان دسترسی کاربران به سرورهای مختلف در هر نقطه از جهان فعالیت می کنند. این سرور ها باعث می شوند تا محتوای موجود در وب سایت های مختلف در دنیا بین کاربران کشورهای مختلف پخش شده و تمامی کاربران دنیا بتوانند به یک محتوا دسترسی داشته باشند.

CDN چیست

با توجه به فاصله ی زمانی و مکانی اگر از CDN ها استفاده نمی شد  کاربران برای دیدن یک مطلب در سایت های کشور های دیگر باید وقت زیادی را صرف می کردند. اما CDN به کاربر کمک کند تا نزدیکترین سرور به کلاینت مد نظر مشخص شده و این سرور محتوا را پخش و در اختیار کاربر بگذارد.

سرورهای CDN امروزه در تمامی نقاط دنیا وجود داشته و کاربران هیچ مشکلی برای اتصال به سرور ها ندارند.

CDN برای تبادل اطلاعات یک مزیت بسیار عالی محسوب می شود. این سرور های با از بین بردن عنصر فاصله در مکان های مختلفی باعث افزایش سرعت در تبادل اطلاعات شده اند. یک کاربر با استفاده از CDN به راحتی می تواند به تمامی سایت های دنیا دسترسی داشته و در سریع ترین زمان ممکن با آن ها تبادل اطلاعات نماید.

به همین دلیل سیستم CDN توانسته است جایگاه مناسبی را در دنیای تکنولوژی به دست آورد. اگر وب سایتی بخواهد تجارت جهانی داشته باشد حتما باید از سیستم CDN بهره مند باشد. هم اکنون شرکت ها و کمپانی های زیادی در سراسر دنیا از این سیستم استفاده کرده و به راحتی بدون صرف هزینه و زمان به تبادل اطلاعات با دیگر شرکت ها در هر نقطه ای از دنیا می پردازند.

مزایای استفاده از CDN

این سرور ها به صورت یکپارچه و متصل در همه نقاط دنیا وجود دارند و این باعث می شود تا کاربران هنگام نیاز به تبادل اطلاعات به راحتی به این سرور ها متصل شوند. اولین سروری که کاربر به آن وصل می شود نزدیکترین سرور نیز می باشد. این سرور که به اصطلاح سرور لبه نامیده می شود اطلاعات را از طریق سرور های دیگر CDN به تمامی نقاط دنیا و سرور هدف می رساند.

استفاده از این سیستم علاوه بر تبادل اطلاعات سریع تر می تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد که از جمله آن ها می توان به افزایش پایداری یک سایت، افزایش پهنای باند و عدم کاهش یافتن سرعت سایت، افزایش سرعت آپلود و دانلود، تاثیر در بخش های مختلف وب سایت و افزایش عملکرد این بخش ها و … می توان اشاره نمود.

اگر از سرویس CDN استفاده نکنید برای انتقال اطلاعات به کاربران مد نظر خود مجبور هستید تا وصل شدن به سرور اصلی صبر کنید اما زمانی که از CDN و سرور های آن استفاده می کنید به راحتی می توانید نزدیکترین سرور موجود را پیدا کرده و اطلاعات مد نظر را بر روی آن بارگذاری نمایید تا کاربران بتوانند این اطلاعات را مشاهده و دریافت نمایند.

این سرور ها به وب سایت شما کمک می کند تا محتوای ذخیره شده در وب سایت از نظر ویرایش و به روز بودن در فواصل زمانی مشخصی چک شده تا مشکلی برای تبادل اطلاعات مناسب تر و به روز تر پیش نیاید.

تاثیر CDN روی سئو

این سرورها از چند طریق می تواند به سئو سایت کمک کرده و باعث بهینه شدن آن شوند.

یکی از مواردی که در سئو باید حتما رعایت شود عدم کپی برداری است. سیستم CDN  به راحتی به ما کمک می کند تا این مشکل را برطرف نماییم. وجود الگوریتم های ذخیره موقت در سیستم CDN باعث می شود تا کاربران با استفاده از این الگو ها مطالب کپی شده را به راحتی پیدا کرده و آن ها را تغییر دهند.  بنابراین با این الگوریتم می توان از کپی شدن مطالب در وب سایت جلوگیری نمود که خودش یک امر مهم برای بهبود سایت و سئو آن می باشد در نتیجه سایت می تواند در موتور های جست و جو گر رتبه مناسبی به دست بیاورد.

اهمیت سرعت بارگذاری مطالب و محتواهای مختلف در یک وب سایت بر هیچ کسی پوشیده نیست. هر چه سرعت بارگذاری مطالب روی یک سایت بیشتر باشد آن سایت قاعدتاً بازدید بالاتری خواهد داشت. در ایران می توانیم به عنوان نمونه سایت ورزش سه را نام ببریم که حتی با سرعت های پایین نیز باز شده و سرعت بارگذاری مطالب بالایی دارد. همانطور که قبلا هم اشاره نمودیم CDN ها باعث می شوند تا سرعت سایت ها بالا رفته و تبادل اطلاعات در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

بنابراین به راحتی می توان متوجه شد که این سیستم ها با افزایش سرعت بارگذاری محتوا در وب سایت ها باعث بهبود عملکرد آن ها شده و در رتبه بندی این سایت ها در جستجوی گوگل نقش خوبی را ایفا کنند.

افزایش سرعت ایندکس شدن تصاویر وب سایت ها یکی دیگر از تاثیرات CDN روی سئو می باشد.

تاثیر CDN روی امنیت سایت

وقتی یک سایت از چند سرور مختلف با فاصله های مکانی متفاوت استفاده می کند حملات سایبری به آن نیز کاهش می یابد زیرا اگر چیزی سعی در اخلال و یا از کار انداختن وب سایت بکند باید تمامی سرور هایی که این سایت به آن ها متصل است را دچار اخلال کند. حتی اگر بتوانند در فعالیت یک سرور اخلال ایجاد نمایند به راحتی سرور دیگر جایگزین شده و خطر از کار افتادن و از دسترس خارج شدن سایت بسیار کاهش می یابد.

اگر از سیستم CDN برای سایت خود استفاده نمایید به راحتی می توانید جلوی یکی از خطرناک ترین حملات سایبری به نام DDOS را بگیرید. این حملات به دلیل استفاده از سرور های مختلف و چند لایه بودن این سیستم نمی تواند به وب سایت شما آسیبی برساند.

استفاده از سیستم CDN باعث می شود تا سایت از سرور های مختلفی استفاده کرده و علاوه بر کاهش ترافیک ورودی از یک سرور باعث سرعت پردازش بالای وب سایت می شوند.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo