نال در وردپرس چیست ؟

7

شاید این کلمه را زیاد شنیده  باشید ” نال ” در میان وردپرس کاران و سایت های وردپرس کلمه ای به نام نال وجود دارد که قصد داریم در این مقاله پیرامون این موضوع صحبت کنیم.

نال واژه ای که دربین سایت های وردپرس به یک وحشت برای کاربران تبدیل شده است که اگر از قالب یا افزونه نال استفاده کنید سایت شما نابود می شود. اول باید خیالتان را راحت کنم که همه افزونه و قالب های موجود در استور های ایران چه بزرگ و چه کوچک با نماد یا بی نماد همه نال هستند.

حال باید به بحث خود نال بپردازیم. که اصلا نال چی هست و چرا از این کلمه برای سوء استفاده های تبلیغاتی بکار می رود. نال یا  Null یک متغیر در زبان برنامه نویسی PHP است که هیچ مقداری دریافت نمی کند و هرجا در کد نویسی ما یک متغیر تعریف می کنیم که مقداری ندارد و از واژه نال یا مقدار  Null نال برای آن استفاده می کنیم.

<?php

$var = Null;

?>

اما نال در وردپرس چیست  ؟

همه شما با شکستن قفل نرم افزاری یا ” کرک ” در ویندوز و نرم افزار های تحت آن آشنا هستند که همه ما از نرم افزار های کرک استفاده می کنیم. در اصل این نال در وردپرس هم به معنای شکستن قفل نرم افزاری یا بد برداشتن لایسنس است که هدف تخریب سایت را ندارد.

نال خطرناک است یا نه ؟

بحث ما سر ماهیت خوب بودن یا بد بودن نال کردن نیست ولی اصل این واژه در برخی از استوری های ایرانی به اشتباه برای سوء استفاده تبلیغاتی استفاده می شود, چراکه ما ایرانی های یادگرفتیم به جای رقابت سالم و افزایش کیفیت رقیب را زمین بزنیم و از هیچ دروغ یا ابزاری هم فرو گزار نیستیم.

مارکت تم فارست مرجع بزرگ ابزارهای (افزونه , قالب ) وردپرس دنیاست که هم قالب و افزونه هایی که در این مارکت به فروش می رسند .معتبر و تحت لایسنس یا قفل نرم افزاری هستند . تم فارست به صورت کامل ایران را تحریم کرد چه خرید و چه فروشی برای ایرانی ها در این مارکت ممنوع است .

حال آنکه اگر شما قصد خرید قالب یا افزونه نال نشده دارید غیر از مارکت تم فارست در هیچ از مارکت های دنیا چه ایرانی و چه خارجی محصول کرک نشده به شما نمی فروشند البته سایت های دیگری مانند  Yoast هم هستند یا Yithemes که به صورت اختصاصی روی محصولات خودشان کار می کنند و این محصولات هم خارج از سایت رسمی خودشان در هر سایت دیگر نال شده هستند.

اما نکته مهم در استفاده از این ابزار ها لایسنس محدود روی آن هاست که هر قالب افزونه ای که از مارکت تم فارست و سایت های رسمی ابزارهایی مثل Yoast خریداری می کنید تنها روی یک وب سایت قابل استفاده هستند که به صورت میانگین هر سایت وردپرسی از ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار و گاها تا ۲۰۰۰ هزار دلار نیاز به ابزار دارد و باتوجه به قیمت دلار در ایران و محدودیت های پرداختی و تحریم تقریبا عذاب آور است.

حال باتوجه به توضیحات فوق به این نتیجه می رسیم که استوری های ایرانی با برداشتن قفل نرم افزاری این ابزار ها شروع به فورش نامحدود این محصولات می کنند برای بازشدن موضوع به مثال زیر دقت کنید :

افزونه  Yoast SEO یکی از افزونه های مهم و کاربردی در وردپرس است که تقریبا هم سایت های وردپرس فارسی از آن برای بهینه سازی سایت استفاده می کنند. این افزونه بدون کرک یا نال به هیچ عنوان قابل استفاده نیست مگر اینکه نسخه رایگان آن را استفاده کنید یا اینکه لایسنس از سایت رسمی خریداری کنید .

حال با اینکه قیمت این افزونه برای هرسایت ۶۹ دلار است پس خیلی منطقی نیست که کسی این افزونه را برای هر سایت به قیمت ۶۹ دلار خریداری می کند و به قیمت ۲۰ -۳۰ یا ۵۰ هزار تومان به شما بفروشد و لایسنس را هم در اختیار شما قرار دهد پس مجبور است که ۶۹ دلار را یک بار پرداخت کند و با کرک کردن این افزونه به تعداد بی نهایت بفروشد .

مگر اینکه قیمت دلار در ایران ۱۰۰۰ تومان باشد که با این حساب قیمت هر افزونه لایسنس و حق تراکنش خارج از کشور و زحمت فارسی سازی نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان می رسد که قیمت دلار ۱۰۰۰ تومان هم درایران یک توهم است نه واقعیت!

از افزونه و قالب نال شده استفاده کنیم یا نه ؟

جواب این سوال قطعا بلی است چرا که اگر بخواهید از قالب و افزونه نال استفاده نکنید باید حتما از سایت تم فارست خرید کنید ولی یک شرط دارد استفاده و خرید این نوع محصولات یعنی نال شده در آن هم خرید از استور های معتبر است .

کاش سایت هایی که مقالاتی علیه نال می نویسند در صورتی که همه محصولات خودشان نال شده است به بررسی مفهوم و معنی نال بپردازند و تاکید کنند که از استور های معتبر خرید کنید.

چرا برخی استوری های ایرانی لایسنس عرضه می کنند ؟

اما سوال دیگری که خیلی ها جواب آن را نمی دانند عرضه لایسنس برای قالب و افزونه توسط استور های ایرانی است . این لایسنس از طرف استور های ایرانی ساخته می شود و در اصل یک کلید ساخته شده توسط خود فروشندگان است و این لایسنس از سایت تم فارست یا سایت های رسمی قالب و افزونه خریداری نمی شود , پس این نوع لایسنس تنها برای محدودیت سازی قالب و افزونه های که شما مجبور به استفاده این ابزار ها تنها روی یک سایت هستید و مطمئنا از سایت تم فارست خریداری نمی شود.

پس تا این اینجا متوجه شدیم اصل نال هیچگونه خطری برای سایت ما ندارد مگر اینکه افزونه یا قالب را از یک سایت نامعتبر دریافت کنید که در اینصورت اگر افزونه یا قالب حاوی کد مخرب باشد برای سایت شما مشکل ایجاد می کنید.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo