فرمت تصویری webp و موارد استفاده از آن در سایت

11

فرمت تصویری webp یکی از مهم ترین خدماتی است که شرکت گوگل برای بهبود وضعیت تصاویر در دنیای وب به افراد ارائه کرده است. این فرمت می تواند تصاویری با حجم کمتری را به نمایش بگذارد. کاهش حجم تصاویر در فرمت تصویری webp می تواند تا حدود ۷۰ درصد باشد که عددی قابل توجه است و می تواند صرفه جویی چشمگیری در فضای در اختیار افراد ایجاد نماید.

فرمت تصویری webp چیست ؟

فرمت تصویری webp یکی از مهم ترین خدماتی است که شرکت گوگل برای بهبود وضعیت تصاویر در دنیای وب به افراد ارائه کرده است. فرمت webp می تواند تصاویری با حجم های کمتری را برای افراد به نمایش بگذارد.

بروزرسانی شده
۴
افزونه WP Smush Pro – فشرده سازی تصاویر در وردپرس
Deal
۲ روز قبل

افزونه WP Smush Pro – فشرده سازی تصاویر در وردپرس

نسخه ۳.۱۶.۲ – بروزرسانی ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۳
تاریخ بروزرسانی : ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۳ نسخه افزونه : ۳.۱۶.۲ ضمانت کیفیت لرن دی ال …

به طور کلی اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که فرمت تصویری webp چیست باید اشاره کنیم که این فرمت دارای دو حالت فشرده سازی تصاویر برای عکس هایی با پسوند jpg و png است که در حالت اول فشرده سازی می تواند بر روی کیفیت عکس تاثیر نا مطلوبی بگذارد در حالی که در حالت دوم فشرده سازی بدون تاثیر بر کیفیت تصاویر روی می دهد.

فرمت تصویری webp چیست

کاهش حجم تصاویر در فرمت تصویری webp می تواند تا حدود ۷۰ درصد باشد که عددی قابل توجه است و می تواند صرفه جویی چشمگیری در فضای در اختیار افراد ایجاد نماید. هنگامی که یک تصویر با فرمت jpg به webp تبدیل می شود میزان کاهش حجم در حدود ۴۰ درصد برآورده شده است.

این عدد هنگامی که تصویر شما از نوع png باشد به ۲۶ درصد کاهش می یابد. علاوه بر کاهش حجم مصرفی استفاده از تصاویر با حجم کمتر می تواند تجربه استفاده از وب سایت را برای مخاطبان شما لذت بخش تر نماید. به این معنا که این موضوع می تواند نقش پر رنگی در بهبود سرعت بار گذاری وب سایت داشته باشد که موضوعی حیاتی برای یک وب سایت پر مخاطب به شمار می آید.

علاوه بر این استفاده از فرمت webp در برنامه های اندرویدی و سایر سیستم عامل های موبایلی نیز موضوعی است که به تدریج جایگاه مناسبی یافته است. کاهش حجم برنامه ها به واسطه کاهش حجم تصاویر مورد استفاده در آن ها و از طرف دیگر استفاده از تصاویری با کیفیت رنگی مناسب تر می تواند از مهم ترین مزیت های استفاده از فرمت تصویری webp در برنامه نویسی های نوین به شمار بیاید.

محدودیت های پیش روی فرمت تصویری webp

محدودیت های پیش روی فرمت تصویری webp

در زمانی که فرمت webp توسط گوگل طراحی و معرفی شد محدودیت های فراوانی در برابر آن وجود داشت. این محدودیت ها را می توان از دو جنبه مورد بررسی قرار اولین موضوع مقاومتی بود که طرفداران فرمت های پیشین و معمول در برابر این فرمت جدید نشان می دادند و موضوع دیگری که نمی توان از کنار آن به آسانی گذشت موضوع مشکلات نرم افزاری است که پیش روی استفاده از فرمت تصویری webp وجود داشت.

این مشکلات هنوز هم به طور کامل رفع نشده است و بسیاری از نرم افزار ها امکان نمایش این فرمت را نداشتند و حتی بسیاری از مرورگر ها نیز قادر به نمایش آن ها نبودند. گوگل تلاش های فراوانی را برای رفع این موانع انجام داده است. اما محدودیت های ذکر شده تنها به این نرم افزار ها خلاصه نمی شود و حتی دوربین های دیجیتال و یا سیستم های اسکنر و مواردی از این قبیل نیز باید بتوانند از فرمت webp پشتیبانی نمایند.

امروزه برخی راه حل هایی برای رفع این مشکل ایجاد شده است و در برخی از برنامه ها با نصب افزونه هایی می توان به آسانی از فرمت webp نیز استفاده نمود اما با این حال همچنان محدودیت های موجود در نمایش این فرمت تصویری موجب شده تا سدی در برابر گسترش آن ایجاد گردد که کار را برای شرکت گوگل سخت تر نموده است.

البته با گذشت زمان زیادی از معرفی این فرمت تصویری به تدریج مرورگر های مختلف نیز در به روز رسانی های جدید خود خبر از امکان پشتیبانی از این فرمت را داده اند که می تواند خبری خوش برای طرفداران فرمت تصویری webp باشد.

۰
۴ روش قطعی برای سئو تصاویر در وردپرس
Deal
بهینه سازی تصویر یکی از موضوعات مهم در سئو سایت های وردپرس است که شما باید از تصاویر با حجم پایین و به صورت بهینه استفاده کنید. برای بهینه سازی تصاویر مورد استفاده در سایت از چند روش استفاده می کنیم …

آیا فرمت تصویری webp می تواند جایگزین فرمت تصویری JPEG شود؟

به طور کلی موضوع جایگزینی کامل فرمت تصویری webp به جای فرمت تصویری JPEG چالشی بزرگ است زیرا طرفداران فرمت JPEG به سادگی نمی توانند این جایگزینی را بپذیرند و به همین سبب گوگل باید تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشد. اما با توجه به مزیت کاهش حجم و افزایش سرعت که دو عامل اساسی برای موفقیت فرمت تصویری webp به شمار می آید می توان انتظار داشت در نهایت طرفداران فرمت JPEG نیز به سمت استفاده از این فرمت خواهند رفت.

به طور کلی بیش از نیمی از فضای مورد استفاده د روب سایت ها و اینترنت توسط تصاویر اشغال شده اند و این کاهش حجم می تواند تحولی عظیم در دنیای اینترنت محسوب شود. حتی همین موضوع کاهش حجم را می توان از دیدگاه هزینه های تحمیل شده به افراد نیز مورد بررسی قرار داد.

حجم کمتر تصاویر به معنای کاهش مصرف اینترنت برای دانلود تصاویر بوده و این یعنی مصرف کمتر بسته های اینترنتی که این روز ها با هزینه های فراوانی در اختیار مشتریان قرار داده می شود. از دیگر برتری هایی که فرمت تصویری webp در مقایسه با JPEG دارد و می تواند به عنوان عاملی جهت جایگزینی این دو با هم شود موضوع کیفیت تصاویر است.

بر اساس اطلاعات موجود در یک تصویر با فرمت تصویری webp هر پیکسل از تصویر می تواند تا بیش از ۸ بیت اطلاعات به صورت رنگی را در خود داشته باشد. این عدد می تواند نشان دهنده کیفیت بالای تصویر و به ویژه کیفیت مناسب رنگ ها در عکس های با فرمت تصویری webp باشد.

تبدیل فرمت تصویری webp به فرمت های معمول

تبدیل فرمت webp به فرمت های معمول

همان گونه که اشاره شد استفاده از فرمت تصویری webp در بسیاری مواقع هنوز به عنوان یک محدودیت مطرح می شود. اما آن چه که می تواند این محدودیت را از بین ببرد امکان تبدیل این فرمت به فرمت های رایج تصاویر است.

به این ترتیب در صورتی که شما بخواهید تصویری که با فرمت webp در وب سایت وجود دارد را در نرم افزار هایی نظیر فتوشاپ مورد استفاده قرار دهید به آسانی می توانید آن را به فرمت ها معمول تبدیل نموده و مورد استفاده قرار دهید.

برای تبدیل فرمت های مختلف عکس و تصاویر به یکدیگر نرم افزار های متعددی طراحی شده اند که در توضیحات هر یک انواع فرمت های قابل پشتیبانی ذکر شده است. به همین جهت باید پیش از استفاده از این نرم افزار ها اطلاعات آن را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

۴ دیدگاه
نمایش همه مفید ترین بالاترین امتیاز کمترین امتیاز یک دیدگاه ارسال کنید
 1. سلام و عرض ادب
  جناب نصرالهی عزیز از پیشنهاد شما سپاسگذاریم حتما این افزونه رو بررسی می کنیم و اگر بتونیم تهیه کنیم به محصولات سایت اضافه می کنیم.
  باتشکر

 2. لطفا افزونه ” افزونه Automatic WebP | فشرده سازی خودکار تصویر برای وردپرس و ووکامرس ” را به سایت اضافه کنید .
  با تشکر

 3. آیا افزونه WP Smush Pro میتونه تصصاویر رو به فرمت webp تبدیل کنه؟

  • سلام و عرض ادب
   خیر متاسفانه در حال حاضر این امکان رو نداره و تنها تصاویر رو از PNG به JPEG تبدیل می کنه.
   باتشکر

  دیدگاه شما

  14000+

  کاربران فعال سایت

  730+

  محصولات فارسی سایت

  18000+

  تیکت های مشتریان

  6

  سال فعالیت حرفه ای

  لرن دی ال
  Logo