ویژگی های وردپرس نسبت به دیگر cms ها

5

سیستم های مدیریت محتوای بسیار متنوعی در دنیای اینترنت وجود دارد، اما در میان آن ها وردپرس محبوبیت فوق العاده‌ای دارد. دلیل آن هم مشخص است: ویژگی های پیشرفته و مزایای خارق العاده‌ای که وردپرس برای کاربرانش فراهم کرده است. در این نوشتار قصد داریم تا به این ویژگی ها و مزایا نگاهی داشته باشیم.

کسب و کار اینترنتی

اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید، حتماً لازم خواهید داشت تا یک وبسایت داشته باشید تا بتوانید در بازار رقابت باقی بمانید و کسب و کار خود را گسترش دهید. اما سوالی که به ذهن می آید این است که باید از کجا شروع کرد؟ برای شروع بهتر است با کدام پلتفرم کار کرد؟

حتی اگر از قبل یک وبسایت دارید، بهتر است که راه های بهترین ماندن را بدانید. در هر صورت باید داشتن یک وبسایت در جهت رشد و ترقی کسب و کار خود را در نظر داشته باشید.

ساخت سایت در وردپرس

ساخت سایت در وردپرس

ساختن وبسایت بر روی سیستم وردپرس بسیار گزینه‌ی مناسبی است، چرا که این سیستم کاملاً در دسترس است و استفاده از آن نسبت به سیستم های دیگر بهینه تر است. هم چنین سیستم وردپرس این اجازه را به شما می دهد که محتوای آن را به راحتی ویرایش کنید. سیستم وردپرس مفهومی را خلق کرده است که به وسیله‌ی آن کاربران می توانند به راحتی به اهداف کسب و کارشان برسند.

   آموزش جامع ویدئویی وردپرس به زبان فارسی

چرا وردپرس؟

یک سایت قابل اعتماد سایتی است که کارایی لازم برای ارائه خدمات مختلف در راستای تسهیل توسعه و تقویت سایت را در اختیار کاربران قرار دهد. توسعه وب شامل طراحی سایت، طرح بندی، چارچوب ها، رابط برنامه نویسی کاربردی (API) که با یک دیگر تلفیق می شوند تا راه حلی یگانه به کاربران ارائه دهند. در میان پلتفرم های مختلف، وردپرس پیشتاز است و محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا (CMS یا Content Management System) را داراست.

البته که سیستم های مشابه دیگری نیز وجود دارند، اما کار کردن با وردپرس نسبت به سیستم های مدیریت محتوای دیگر بسیار آسان تر است. هم چنین این که این سیستم رایگان و اپن سورس است. به علاوه این که توسعه دهندگان بسیار زیادی بر روی آن کار کرده‌اند و آن را به جایگاه فعلی‌اش رسانده‌اند.

اگر بودجه‌ی کافی در اختیار ندارید، اما می خواهید به سود چشمگیری دست پیدا کنید، بنا بر این وردپرس راه حل شما خواهد بود. سیستم وردپرس به خاطر قابل ویرایش بودن تم ها، پلاگین ها و قابلیت کراس پلتفرم بسیار مناسب است. در ادامه به برخی از ویژگی ها و مزایای وردپرس نسبت به دیگر سیستم ها نگاهی خواهیم داشت:

اطلاعات آماری در مورد وردپرس

 • ۷۵ میلیون سایت از این سیستم استفاده می کنند
 • در واقع ۲۳٪ کل سایت های اینترنتی بر پایه وردپرس بنا نهاده شده‌اند
 • ماهانه ۳۷ میلیون جست و جو در مورد کلمات کلیدی مربوط به آن انجام می شود
 • بیش ۴۵۰۰۰ پلاگین مختلف برای آن وجود دارد

اطلاعات آماری در مورد وردپرس

نمودار بالا به خوبی نشان می دهد که وردپرس چه درصدی از سایت ها را نسبت به سیستم های دیگر در اختیار دارد. در ادامه به ویژگی ها و مزایای خاص وردپرس که باعث محبوبیت بالا و برتری آن نسبت به دیگر سیستم ها شده است خواهیم پرداخت.

مزایای وردپرس

۱. اپن سورس

وردپرس یک پلتفرم اپن سورس است، به این معنا که تمامی کدهای آن در اختیار برنامه نویسان است و آن ها می توانند از این کدها به دلخواه خودشان استفاده کنند، مثلاً آن ها را تغییر بدهند یا غیره.

این یک ویژگی فوق العاده برای یک سیستم محسوب می شود. چون وردپرس یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان دارد، آن ها می توانند کدهای نوشته شده‌ی خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و در هزینه و وقت صرفه جویی کنند. بر اساس مجوز GPLv2 شما می توانید به راحتی کدهای وردپرس را ویرایش و توزیع کنید بدون آن که نیاز باشد تا پولی بابت حق عضویت یا مجوز پرداخت نمایید.

۲. کارایی و سادگی بالا

برای کار کردن با دیگر سیستم های مدیریت محتوا، لازم است تا شما یک دانش اولیه از اصطلاحات و مفاهیم داشته باشید، اما در مورد وردپرس، حتی کاربرانی که هیچ گونه سابقه‌ی فنی و تجربه‌ی استفاده از آن را هم ندارند نیز می توانند به سادگی با آن کار کنند. به هیچ وجه لازم نیست تا با زبان های برنامه نویسی نظیر HTML، PHP، CSS و غیره آشنا باشید تا بتوانید از وردپرس استفاده کنید. نصب، به روز رسانی و مدیریت کردن وردپرس بسیار آسان است.

۳. عملکرد ساده

با گذشت زمان ممکن است تا نیاز باشد چیزهای زیادی در وبسایت شما تغییر کند. مثلاً رنگ پس زمینه‌ی یک صفحه عوض شود یا صفحه‌ای تازه به سایت اضافه یا پاک شود. اگر سیستمی غیر از وردپرس داشتید، لازم بود تا برای این کار طراحان و توسعه دهندگان حرفه‌ای استخدام کنید. اما با وردپرس خودتان به راحتی می توانید این کارها را انجام دهید. شما قادر خواهید بود تا تغییرات را بدون نوشتن حتی یک خط کد در وردپرس اعمال کنید. به این ترتیب در هزینه و وقت شما صرفه جویی می شود و به توسعه دهنده حرفه‌ای نیز برای راه اندازی سایت نیاز نخواهید داشت.

۴. پلاگین ها

یک برتری بسیار بزرگ دیگر برای وردپرس وجود پلاگین هاست. حدود بیش از ۴۵۰۰۰ پلاگین مختلف برای وردپرس وجود دارد و هر کدام از این ها کارایی خاص خود را دارند. به طور مثال برای ارزیابی سایت خود می توانید از یک پلاگین موجود استفاده کنید، یا ممکن است بخواهید وضعیت وبسایت خود را در نتایج موتورهای جست و جو ارتقا دهید، برای این موضوع هم یک پلاگین خاص وجود دارد.

باز هم تأکید می کنیم که برای هیچ کدام از این ها نیاز به نوشتن حتی یک خط کد هم نخواهد بود. تنها کافی است تا پلاگین مورد نظر را بر روی وبسایت خود نصب کنید تا بتوانید از کارایی های آن استفاده‌ی لازم را ببرید.

   مجموعه پلاگین های حرفه ای وردپرس 

۵. توسعه سریع

مزیت بسیار مهم دیگری که در مورد سیستم وردپرس وجود دارد این است که شما با سرعت بالایی قادر هستید تا سایت خود را بسازید و شروع به استفاده از آن بکنید. می توانید با استفاده از رابط های برنامه نویسی کاربردی یا APIها، رابط ها، اپلیکیشن ها و سایت خود را توسعه دهید. پروسه‌ی راه اندازی یک سایت بسیار ساده و سرراست است خصوصاً این که با استفاده از کارایی drag and drop این کار بی نهایت آسان تر شده است.

۶. رایگان بودن

به لطف ظهور سیستم وردپرس شما دیگر برای راه اندازی سایت نیاز به هزینه کردن ندارید. دانلود و نصب سیستم وردپرس کاملاً رایگان است و شما به سادگی قادر هستید تا این کار را انجام دهید. هم چنین اپن سورس بودن وردپرس باعث شده است که تا تمامی پلاگین و کدهای نوشته شده برای آن بر روی اینترنت به صورت رایگان در دسترس باشد و شما برای استفاده از آن ها لازم نیست هیچ پولی بپردازید.

۷. به روز رسانی ساده

اضافه کردن ویژگی ها و کارایی های جدید برای سیستم های مدیریت محتوای دیگری جز وردپرس می تواند کار سخت و طاقت فرسایی باشد، خصوصاً آن هایی که بر روی پلتفرم هایی پیچیده پیاده شده‌اند.

اما سایت هایی که بر پایه وردپرس هستند به هیچ وجه مسئله این طور نیست و در واقع برعکس است. پلاگین های زیادی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها ویژگی ها و کارایی های جدیدی به وبسایتتان اضافه نمایید. هم چنین به روز رسانی خود وردپرس به سادگی صورت می گیرد و شما صرفاً لازم است تا با چند کلیک ساده، وردپرس جدید را بر روی سایت خود نصب کنید.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo