معرفی و کاربرد ابزار GTMetrix برای سنجش سرعت سایت

معرفی و کاربرد ابزار GTMetrix

یکی از مهمترین معیار های سنجش وب سایت ها سرعت سایت در هنگام بارگذاری است. برخی سایت ها تفاوت یک ثانیه در سرعت سایت می تواند هزاران دلار درآمد را ازبین ببرد و یا حتی اضافه کند.

مقدار و میزان سرعت سایت ها همواره به صورت خیلی دقیق اندازه گیری می شود .متاسفانه در حالت معمولی اندازه گیری سرعت سایت ها کار آسانی نیست. به همین دلیل ابزار های کمکی جهت اندازه گیری سایت ها استفاده میشود . سایت GTMetrix یکی از بهترین و معروف ترین ابزار های اندازه گیری سرعت سایت ها می باشد .

سایت GTMetrix چیست و چگونه کار می کند ؟

استفاده از سایت GTMetrix در حالت عمومی کاملا رایگان است. تنها بخش های حرفه ای و پیشرفته که امکانات اضافه تری دارند ملزم به پرداخت هزینه هستند، امکاناتی مثل انتخاب محل های تست، تست خودکار به صورت هفتگی، و نمایش ویدئو از نحوه تست، تاریخچه های تست و مقایسه آنها و خیلی موارد دیگرنیاز به پرداخت هزینه ماهانه دارند.

شما می توانید به صفحه اصلی سایت GTMetrix مراجعه کنید و بلافاصله به تجزیه و تحلیل سایت خود بپردازید.این سایت دارای ۲۸ سرور در بیش از ۷ کشور مختلف می باشد که می توانند به شما خدمات خود را ارائه دهد .

سایت GTMetrix چه چیزی را به ما نشان می دهد ؟

زمانی که شما آدرس سایت خود را در سایت GTMetrix وارد کنید و گزینه آنالیز را انتخاب کنید ابتدا به صورت خودکار یک محلول یک مرورگر برای تست سایت شما توسط GTMetrix انتخاب می شود.سپس تمامی نتایج بر اساس امتیازات به شما نشان داده می شود .

کمترین امتیاز ۰ و بیشترین امتیاز ۱۰۰ است . نتایج بر اساس زمان برگزاری صفحه ، تعداد درخواست ها ، بررسی کد ها ، بررسی حجم عکس ها و Page speed و حجم نهایی صفحه سایت و خیلی موارد به شما نشان داده خواهد شد .

این نتایج برای تجزیه و تحلیل سایت ها بسیار عالی هستند . شما با استفاده از این نتایج می توانید دلیلی کند بودن سایت خود را بفهمید و راهکار های مورد نیاز در خصوص بهبود سایت خود را انتخاب و پیاده سازی کنید .

معریف بخش های مهم در سایت GTMetrix

۱. معرفی گزینه های Page Speed و YSlow :

Page Speed و YSlow دو روش عالی برای سنجش نحوه ساختار و مکانیک وب سایت شما و تاثیر آنها بر روی سرعت سایت و زمان باگزاری صفحه سایت شما می باشد.

نتایج نشان داده شده در این دو بخش مثل ذخیره سازی های CDN اضافه کردن هدر ها ، ترمیمی کد های CSS و بهبود و minifying کردن آنها و فشرده سازی تصاویر و … مواردی هستند که برای سریعتر شدن سرعت سایت می توان آنها را بهبود داد ترمیم کرد .در این بخش ها امکانات سایت شما به شما نشان داده میشود و شما میتوانید با بهبود و ترمیم آنها سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهد .

۹.۹
افزونه WP Rocket – افزایش سرعت وردپرس

افزونه WP Rocket – افزایش سرعت وردپرس بروزرسانی شده

تاریخ بروزرسانی : ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ نسخه افزونه : ۳.۱۶ ...

یکی از بهترین قابلیت های سایت GTMetrix راهنمایی های مفید آن است. در هر یک از بخش های مربوطه و نتایج نشان داده شده، در صورتی که لینک ها نیاز به ترمیم و بهبود داشته باشد خود سایت اطلاعات و راهنمایی های دقیقی را به کاربران ارائه می دهد.کاربران با استفاده از این راهنمایی ها و مطالعه آنها دقیقا یاد میگیرند که چه کاری باید انجام دهند تا سرعت سایتشان بیشتر شود .

نکته مهم

نمره ها و امتیاز ها ارائه شده در سایت GTMetrix ممکن است کمی برای شما کاربران گمراه کننده باشد. برای همین پیشنهاد می کنیم به دنبال دریافت تمامی امتیازات ۱۰۰نباشید.

بر اساس ساختار وب سایت شما ممکن است حجم تصاویر و یا تعداد آنها بیشتراز یک سایت دیگر باشد. برای همین ممکن است سرعت بارگذاری سایت شما بیشتر باشد .

یا سایت شما در زمینه عکاسی و مد و تبلیغات محصولات گرافیکی باشد. در این صورت فشرده سازی تصاویر ممکن است به کیفیت نهایی سایت شما لطمه وارد کند .سایت GTMetrix به شما کمک میکند تا نقاط ضعف سایت خود و دلایل کند بودن آن را شناسایی کنید و در جهت بهبود و ترمیم آنها اقدام کنید .

آموزش استفاده از ابزار GTMetrix

۲. بخش Waterfall

در طور کلی در تمامی سایت مراحل سه گانه زیر انجام می شود:

 • همه موارد ابتدا باید بررسی شود.
 • به سیستم کاربر منتقل شود.
 • در آنجا به کاربر نشان داده شود.

در بخش Waterfall در سایت GTMetrix شما می توانید هر کدام از این مراحل و مدت زمانی که طول می کشد را به صورت نموداری مشاهده کنید .

این مراحل شامل موارد زیر می شود :

 • DNS Lookup: به بررسی DNS و زمان پاسخگویی آن می پردازد.
 • Connecting: به مدت زمان ایجاد اتصال به سرور ارائه دهنده (هاست سایت) اشاره میکند
 • Blocking: به مدت زمان صرف شده در مرورگر جهت انتظار برای برقراری اتصال اشاره میکند.
 • Sending: به مدت زمان صرف شده جهت ارسال درخواست از سیستم کاربر تا سرور هاست سایت اشاره میکند
 • Waiting: به مدت زمان صرف شده جهت دریافت پاسخ از سرور هاست سایت اشاره می کند.
 • Receiving: به مدت زمان صرف شده جهت دانلود و بارگذاری سایت در سیستم و مرورگر کاربر اشاره میکند.

بر اساس این اطلاعات دریافتی از سایت GTMetrix ، ما می توانیم به سرعت پاسخگویی هاست و کیفیت آن ( در صورتی که هاست کند باشد می تواند هاست سایت را عوض کرد و هاست سریع تر گرفت یا منابع سخت افزاری هاست را ارتقاء داد) ، سرعت بارگذاری سایت در سیستم های کاربران ، مدت زمان اتصال به سایت و خیلی موارد دیگر دست پیدا کنیم . بهبود سایت و ترمیم هر یک از موارد بالا می تواند سرعت سایت را افزایش دهد .

۳. Video And History چیست ؟

این دو بخش یکی از قابلیت های پولی سایت GTMetrix است و شما برای استفاده از این دو بخش باید هزینه ای را به صورت دلار و ماهانه پرداخت کنید .

اگر شما یک وب سایت سریع میخواهید باید از ابزارهایی مثل سایت GTMetrix برای بررسی سایت خود استفاده کنید. امکانات این سایت به صورت رایگان در اختیار شما تا کیفیت و سرعت سایت خود را در هر لحظه که بخواهید بررسی کنید . شما با استفاده از راهنمایی ها و کمک های سایت GTMetrix میتوانید نتایج و امتیازات خود را تا مقدار قابل توجهی ارتقاء ببخشید .

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   🎁تخفیف ویژه به مناسبت ۷ سالگی لرن دی ال ، بر روی پلن های ۶ ماهه و یکساله 🎁
   +
   لرن دی ال
   Logo