آموزش بک آپ گیری در هاست Plesk به صورت کامل

آموزش بک آپ گیری در هاست Plesk به صورت کامل

بک آپ هاست Plesk برای جلوگیری از از بین رفتن داده های موجود در وب سایت ها از جمله محتوای وب سایت ها، پایگاه داده ها یا ایمیل ارائه شده است. در صورت خراب شدن یا گم شدن اطلاعات شما با استفاده از بک آپ هاست Plesk یک فایل پشتیبان را بازیابی کنید.

بک آپ هاست Plesk چیست ؟

یکی از امکانات منحصر به فرد کنترل پنل هاست Plesk تهیه ی نسخه پشتیبان از داده ها و اطلاعات وب سایت ها است. بک آپ هاست Plesk برای جلوگیری از از بین رفتن داده های موجود در وب سایت ها از جمله محتوای وب سایت ها، پایگاه داده ها یا ایمیل ارائه شده است. در صورت خراب شدن یا گم شدن اطلاعات شما با استفاده از بک آپ هاست Plesk یک فایل پشتیبان را بازیابی کنید.

بک آپ گیری چیست ؟

تهیه ی نسخه ی پشتیبان یا بک آپ، فرآیند کپی کردن داده ها در صورت از بین رفتن داده های اصلی است.

بک آپ یا پشتیبان گیری به عنوان محافظت کننده ی داده ها و اطلاعات شناخته می شود. امروزه برای جستجو، انجام و ذخیره داده ها و اطلاعات از رایانه ها و تلفن های همراه استفاده می کنند. اما آیا افراد از اهمیت نسخه بک آپ داده ها آگاه هستند ؟

در اینجا چند دلیل مهم جهت تهیه ی نسخه پشتیبان را به شما معرفی می کنیم :

 1. پیش گیری از ازبین رفتن داده ها : همه ما تجربه تلخ از دست رفتن داده ها را شنیده یا درک کرده ایم. دلیل اصلی تهیه نسخه بک آپ از داده ها صرفه جویی در فایل های مهم و ضروری در صورت خراب شدن سیستم یا دیسک سخت است.
 2. گزارشگری مالیات و حسابرسی : مقامات مالیاتی برای حسابرسی است. قوانین در بین کشورها متفاوت است، اما برای همه ی شرکت ها این حکم برقرار است که داده های مالی و حسابداری را برای گزارش مالیاتی ذخیره می کنند. با تهیه نسخه بک آپ از داده ها، شرکت ها می توانند در حین ممیزی سطح را ذخیره کنند.
 3. ارتباط با سرویس گیرنده : اطلاعات ذخیره شده، مدیریت ارتباط با سرویس گیرنده را بهتر می کند که این خود باعث افزایش بازاریابی و فروش می شود. همچنین اعتماد و ارزش وجودی یک شرکت را به ارمغان می آورد.
 4. بایگانی :نسخه بک آپ تهیه شده، کار بایگانی را ساده تر می کند.
 5. تقویت رقابت بین شرکت های سرویس دهنده اطلاعات و داده های ذخیره شده می تواند دارای منفعت رقابتی باشد زیرا بسیاری از شرکت ها نسخه بک آپ را تهیه نمی کنند.
 6. فرآورندگی بهبود یافته : با وجود نسخه بک آپ ذخیره شده، شرکت ها با کاهش زمان تلف شده فرآورندگی را بهبود می بخشند.
 7. کاهش زمان تلف شده : تهیه بک آپ با ترفند جلوگیری از تکرار، زمان از دست رفته را کاهش می دهد. بنابراین کارمندان نیازی به بازنویسی گزارش ها ندارند.
 8. آرامش ذهن : تهیه بک آپ از داده ها منجر به آرامش خاطر می شود. هر زمان اتفاقی برای سیستم افتاد، یک نسخه بک آپ گیری شده برای شروع مجدد بایگانی یک شرکت یا وب آماده است.هاست Plesk یکی از پر طرفدار ترین وب ها برای کنترل وب سایت است. این وب یک فضای کنترل پنل مانند را برای کاربران به ارمغان می آورد.

معرفی هاست Plesk

هاست Plesk یک وب برپایه کنترل پنل است. این وب یک انتخاب برتر برای شرکت های میزبان وب سایت های مختلف است که اجازه ی مدیریت هزاران میزبان مجازی را بر روی یک سرور واحد می دهد.

همچنین طیف وسیعی از ویژگی های ضروری را به مدیران وب برای کنترل وب سایت های مختلف را ارائه می دهد. وب مسترها با این کنترل پنل می توان کارهای روزمره مدیریت وب سایت از جمله تنظیم ایمیل ها، مدیریت حساب، اضافه کردن دامنه، مدیریت فایل در دامنه، مدیریت خودکار FTP و VPS ایجاد کنند.

راهنمای مبتدی : دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند؟

ما اغلب از مبتدیان سؤال می کنیم : دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند؟ اگر مبتدی باشید ، شاید شنیده باشید که برای ...

در ادامه قصد داریم درباره چگونگی تهیه بک آپ هاست Plesk توضیحاتی ارائه دهیم :

آموزش بک آپ گیری هاست plesk

آموزش بک آپ گیری هاست Plesk این امکان را به شما می دهد که در هر زمان نسخه پشتیبان را تهیه کنید. همچنین در فرآیند بک آپ هاست Plesk می توانید یک بک آپ برنامه ریزی شده خودکار و دوره ای تنظیم و ایجاد کنید. برای اطمینان از امنیت داده ها و اطلاعات وب سایت خود، تهیه یک نسخه پشتیبان توصیه می شود. برای تهیه نسخه بک آپ هاست Plesk ، این مراحل را گام به گام انجام دهید:

۱.ابتدا در وارد کنترل پنل خود در هاست Plesk شوید.

۲.سپس از منوی سمت چپ گزینه Tools and Setting را انتخاب کنید.

شما می توانید با ساختن حساب در هاست Plesk امنیت سایت خود را تضمین کنید.

۳. در اینجا گزینه Backup manage را انتخاب می کنیم.

در قسمت تنظیمات هاست Plesk گزینه های زیادی برای دسترسی به مدیریت وب سایت وجود دارد.

۴. در اینجا می توانید بک آپ را طبق برنامه تنظیم کنید.

برنامه زمانی بک آپ هاست Plesk قابل کنترل و تنظیم می باشد.

۵. اگر می خواهید هاست Plesk بعد از بک آپ فایل های پشتیبانی را به یک سرور دیگر منتقل کند، شما می توانید تنظیمات اتصال از راه دور را برای سرور FTP مشخص کنید.

رذخیره داده های بک آپ شده در هاست Plesk بطور دستی تنظیم و انتخاب می شود.

۶. برای تهیه نسخه بک آپ روی گزینه Back up کلیک کنید.

در قسمت Back up کنترل پنل هاست Plesk خود میتوانید به راحتی نسخه پشتیبان تهیه کنید.

۷. در این قسمت اطلاعاتی را که لازم است بک آپ شوند را مشخص کنید.

مشخص کردن داده ها و اطلاعات برای انجام فرآیند بک آپ هاست Plesk ضروری است.

۸. در این قسمت، محل ذخیره فایل پشتیبان را انتخاب کنید. شما می توانید محل ذخیره سازی را صندوق Plesk یا سرور از راه دور FTP انتخاب کنید.

صندوق هاست Plesk و سرور FTP دو گزینه محل ذخیره داده است.

۹. نوع بک آپ را مشخص کنید. یک “نسخه بک آپ کامل” صرفه نظر از زمان آخرین به روز رسانی داده ها، شامل تمام داده ها می شود. “نسخه بک آپ افزایش” فقط دربرگیرنده داده هایی است که از زمان آخرین نسخه بک آپ تهیه شده قبلی تغییر یافته است.

انتخاب نوع بک آپ گیری در هاست Plesk بسته به ضرورت داده های شما دارد.

۱۰. در این باکس نظرخواهی، می توانید به دلخواه توضیحی برای بک آپ خود اضافه کنید.

برای توجیه بهتر پشتیبان گیری در هاست Plesk می توانید توضیحاتی ارائه دهید.

۱۱. اگر تمایل دارید که بعد از تمام شدن فرآیند بک آپ به ایمیل شما اعلان شود، می توانید در اینجا آدرس ایمیل خود را تایپ کنید.

تایپ ایمیل در تنظیمات بک آپ هاست Plesk، اتمام فرآیند را به شما اطلاع می دهد.

۱۲. در این قسمت مشخص کنید که آیا وب سایت ها هنگام بک آپ گیری باید به حالت تعلیق درآیند. انتخاب این گزینه باعث می شود تا کاربران در هنگام پشتیبان گیری از تغییر در محتوا یا تنظیم وب سایت جلوگیری کنند.

همچنین این گزینه به ما این اطمینان را می دهد که اطلاعات کاملا به صورت یکپارچه است اما در این موقعیت دسترسی موقتی سرویس های وب و FTP در طی بک آپ گیری وجود نخواهد داشت. درنهایت گزینه ok را انتخاب کنید.

در حین فرآیند بک آپ هاست Plesk هرگونه دسترسی به وب سایت شما تعلیق می شود.

۱۳. بک آپ گیری شروع شده است و روند پیشرفت آن در ستون s نشان داده شده است.

بعد از اتمام فرآیند بک آپ در هاست Plesk می توانید فایل مورد نظر را دانلود کنید.

۱۴. بعد از کامل شدن فرآیند بک آپ فایل را دانلود کنید.

شما در انتخاب محل ذخیره فایل های بک آپ در هاست Plesk مختارید.

تبریک! شما هم اکنون یک نسخه بک آپ هاست Plesk را تهیه کرده اید.

آموزش بک آپ گیری در Directadmin به صورت کامل

بک آپ گیری در Directadmin، یکی از ساده ترین کارهایی است که هر وبمستر باید آن را یاد بگیرد و به صورت دوره ای، اقدام به ...

آموزش بک آپ گیری در هاست cpanel به صورت کامل

بک آپ گیری در هاست cpanel : در این سری از مقاله، شما با آموزش بک آپ گیری در cPanel آشنا خواهید شد و روند پشتیبان گیری ...

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo