راهنمای مبتدی : دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند؟

راهنمای مبتدی : دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند؟

ما اغلب از مبتدیان سؤال می کنیم : دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند؟ اگر مبتدی باشید ، شاید شنیده باشید که برای ایجاد یک وب سایت به یک دامنه احتیاج دارید.

با این حال ، بسیاری از مبتدیان نام دامنه را با یک وب سایت یا سرویس میزبانی وب سایت اشتباه می گیرند. اگر تازه کار را شروع کرده اید ، ممکن است همه این اصطلاحات متفاوت خیلی فنی به نظر برسند.

در این مقاله ، ما پاسخ خواهیم داد که دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند. هدف این است که به شما در درک و انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت کمک کنیم.

در اینجا مروری اجمالی از مباحثی که در این مقاله خواهیم داشت ارائه کرده ایم.

نام دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس وب سایت شماست که افراد در بازدید از وب سایت شما در نوار آدرس مرورگر تایپ می کنند.به زبان ساده ، اگر وب سایت شما خانه بود ، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

توضیحی دقیق تر:

اینترنت شبکه ای عظیم از رایانه ها است که از طریق شبکه جهانی کابل ها به یکدیگر متصل هستند. هر رایانه ای در این شبکه می تواند با رایانه های دیگر ارتباط برقرار کند.

برای شناسایی آنها ، به هر رایانه یک آدرس IP اختصاص داده می شود. این یک سری اعداد است که یک کامپیوتر خاص را در اینترنت مشخص می کند. یک آدرس IP معمولی مانند این است:

۶۶.۲۴۹.۶۶.۱

اکنون به یاد آوردن آدرس IP مانند این، کار بسیار دشوار است.تصور کنید اگر مجبور بودید از چنین شماره هایی برای بازدید از وب سایت های مورد علاقه خود استفاده کنید.

نام دامنه برای حل این مشکل اختراع شد.اگر می خواهید به یک وب سایت مراجعه کنید ،پس نیازی به وارد کردن رشته های طولانی نیست.درعوض ، می توانید با تایپ آسان به خاطر سپردن نام دامنه در نوار آدرس مرورگر خود ، از آن بازدید کنید. به عنوان مثال : learndl.ir.

در واقع نام دامنه چگونه کار می کند؟

برای درک چگونگی عملکرد نام دامنه ها ، ما به مرورگر شما به هنگام ورود به آن نگاهی خواهیم انداخت.


وقتی نام دامنه را در مرورگر وب خود وارد می کنید ، ابتدا درخواستی را به شبکه جهانی سرورهایی که سیستم Domain Name System (DNS) را تشکیل می دهند ، ارسال می کنید.

سپس این سرورها سرورهای نام مرتبط با دامنه را جستجو می کنند و درخواست را به آن سرورهای نام ارسال می کنند.

به عنوان مثال ، اگر وب سایت شما در میزبان  Bluehost باشد ، اطلاعات سرور آن به این صورت خواهد بود:

ns1.bluehost.com
ns2.bluehost.com

این سرورهای نام رایانه ای هستند که توسط شرکت میزبان شما اداره می شوند. شرکت میزبان شما درخواست شما را به رایانه ای که وب سایت شما در آن قرار دارد ارسال می کند.

این رایانه وب سرور نامیده می شود. این نرم افزار ویژه نصب شده دارد (Apache ، Nginx دو نرم افزار محبوب وب سرور هستند). وب سرور اکنون صفحه وب و تکه های اطلاعات مرتبط با آن را دریافت می کند.

سرانجام ، این داده ها دوباره به مرورگر ارسال می شود.

چگونه نام دامنه با وب سایت و هاستینگ وب متفاوت است؟


وب سایت از پرونده هایی مانند صفحات HTML ، نرم افزار سازنده وب سایت ، تصاویر و موارد دیگر ساخته شده است.اگر نام دامنه آدرس وب سایت شماست ، میزبان وب خانه ای است که وب سایت شما در آن زندگی می کند.

این رایانه واقعی است که پرونده های وب سایت شما در آن ذخیره می شود. چنین رایانه هایی سرور نامیده می شوند و توسط شرکت های میزبان به عنوان خدمات ارائه می شوند.

برای ایجاد وب سایت خود ، شما هم به نام دامنه و هم به میزبانی وب نیاز دارید.

با این حال ، مهم است که به یاد داشته باشید که آنها دو سرویس جداگانه هستند و می توانید آنها را از دو شرکت مختلف خریداری کنید.حال ممکن است بدانید که اگر آنها را از دو شرکت جداگانه خریداری کردید ، چگونه کار خواهد کرد؟

شما فقط باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کرده و اطلاعات سرور ارائه شده توسط شرکت میزبان خود را وارد کنید. اطلاعات نام سرور مشخص می کند که کجا می توانید درخواست های کاربر را برای نام دامنه خود ارسال کنید.

توصیه می کنیم نام و دامنه خود را از همان شرکت دریافت کنید. این به شما امکان می دهد تا به راحتی آنها را تحت همان حساب مدیریت کنید.

انواع مختلف نام دامنه

نام دامنه در بسیاری از پسوندهای مختلف موجود است. محبوب ترین مورد .com است. گزینه های بسیاری دیگر مانند .org ، .net ، .tv ، .info ، .io .ir و موارد دیگر وجود دارد. با این حال ما همیشه توصیه می کنیم از پسوند دامنه .com استفاده کنیم.

بیایید نگاه دقیق تر به انواع مختلف نام دامنه موجود بپردازیم.

دامنه سطح بالا یا TLD

پسوندهای دامنه عمومی هستند که در بالاترین سطح در سیستم نام دامنه ذکر شده اند.

صدها TLD وجود دارد ، اما محبوب ترین آنها .com ، .org و .net است. سایر TLD ها کمتر شناخته شده اند و توصیه نمی کنیم از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال ، .biz ، .club ، .info ، .agency و موارد دیگر.

دامنه سطح بالای کد کشور – ccTLD

دامنه سطح بالا کد کشور یا ccTLD نام دامنه خاص کشور است که با پسوند کد کشور مانند .uk برای انگلستان ، .de برای آلمان ،.inدر هند ، .ir برای ایران پایان می یابد.

آنها توسط وب سایتهایی استفاده می شوند که می خواهند مخاطب را در یک کشور خاص هدف قرار دهند.

دامنه سطح بالای حمایت مالی – sTLD

حمایت از دامنه سطح بالا یا sTLD دسته ای از TLD ها است که دارای یک اسپانسر به نمایندگی از یک انجمن خاص با پسوند دامنه است.به عنوان مثال ، .edu برای سازمان های مرتبط با آموزش ، .gov برای دولت و موارد دیگر.

چه کسی مسئول سیستم نام دامنه است؟

شرکت اینترنت برای نام ها و شماره های اختصاص داده شده (ICANN) سیستم نام دامنه ها را مدیریت می کند. این یک سازمان غیر انتفاعی است که سیاست هایی را برای نام دامنه ایجاد و پیاده سازی می کند.

ICANN برای فروش نام دامنه به شرکتهایی به نام ثبت نام دامنه اجازه می دهد. این ثبت کنندگان دامنه مجاز هستند از طرف شما تغییراتی در ثبت نام دامنه ها ایجاد کنند.

ثبت نام کنندگان دامنه می توانند نام دامنه را بفروشند ، سوابق آن ، تمدیدها و انتقال به سایر ثبت کنندگان را مدیریت کنند.به عنوان صاحب یک نام دامنه ، شما مسئولیت این را دارید که به ثبت کننده بگویید کجا می تواند درخواست ها را ارسال کند.شما همچنین مسئول تجدید ثبت دامنه خود هستید.

چگونه یک نام دامنه را برای وب سایت خود انتخاب کنیم؟

در حال حاضر بیش از ۳۵۰ میلیون نام دامنه ثبت شده و هزاران نفر دیگر هر روز ثبت نام می کنند.این بدان معنی است که همه چیزهای خوب در حال حاضر ثبت شده اند یا خیلی زود ثبت نام می شوند.این فشار زیادی را بر کاربران جدید وارد می کند تا از یک ایده دامنه برای وب سایت خود استفاده کنند.

چگونه می توان نام دامنه را خریداری کرد؟

می توانید نامهای دامنه را از یکی از بسیاری از ثبت کنندگان نام دامنه خریداری کنید. یک نام دامنه به طور معمول ۱۶۰ هزارتومان در هر سال هزینه دارد.با این حال ، خرید دامنه به طور خودکار خدمات میزبانی را به شما ارائه نمی دهد. برای این کار به یک حساب میزبانی وب سایت نیز احتیاج دارید.

بسیاری از شرکت های میزبان وردپرس خدمات ثبت دامنه را نیز ارائه می دهند. این به شما امکان می دهد تا هر دو سرویس را تحت یک حساب مدیریت کنید ، و دیگر نیازی به نگرانی در مورد تغییر تنظیمات سرور نام برای دامنه خود ندارید.

سوالات متداول در مورد نام دامنه

در زیر پاسخ برخی از سوالات متداول در مورد نام دامنه وجود دارد.

۱. زیر دامنه چیست؟

یک زیر دامنه در اصل یک دامنه کودک تحت نام دامنه اصلی است. به عنوان مثال ، mag.learndl.ir یک زیر دامنه learndl.ir است.

پس از ثبت دامنه ، شما مجاز به ایجاد زیر دامنه برای آن هستید.

زیر دامنه ها معمولاً توسط وب سایت ها برای ایجاد سایت های کودک تحت همین نام دامنه استفاده می شوند.

به عنوان مثال ، یک وب سایت تجاری می تواند یک زیر دامنه برای وبلاگ یا فروشگاه آنلاین آنها به عنوان store.example.com یا blog.example.com ایجاد کند.

۲- آیا می توانم ثبت نام دامنه خود را لغو کنم؟

برخی از ثبت کنندگان دامنه به شما امکان می دهند ثبت دامنه خود را در هر زمان لغو کنید. اگر ثبت نام خود را لغو کنید ، ثبت دامنه لغو شده شما برای دیگران در دسترس خواهد بود.

سایر ثبت کنندگان نام دامنه به شما اجازه می دهند ثبت نام دامنه خود را به سادگی منقضی کنید.

در بیشتر موارد ، هیچ گونه بازپرداختی برای ثبت دامنه دریافت نخواهید کرد. با این حال ، برخی از ثبت کنندگان دامنه دارای سیاست های بازپرداخت هستند که ممکن است بخواهید قبل از لغو ثبت نام ، با آنها در مورد آنها بحث کنید.

اگر ویژگی تمدید خودکار را روشن نکردید ، پس از مدت زمان ثبت نام برای پرداخت ، نام دامنه شما به سادگی منقضی می شود.

۳- آیا می توانم وب سایت خود را به نام دامنه دیگری منتقل کنم؟

بله، شما میتوانید. می توانید نام دامنه خود را به سرور میزبان خود متصل کنید. همچنین می توانید هر دو نام دامنه را به سمت همان وب سایت متصل کنید.
با این حال ، موتورهای جستجو آن را محتوای تکراری می دانند و این بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر می گذارد.

۴- آیا می توانم یک نام دامنه بفروشم؟

بله ، می توانید نام دامنه خود را بفروشید. نام دامنه مانند املاک و مستغلات برای وب است. تقاضای زیادی برای نام دامنه های سفارشی با نام تجاری خوب وجود دارد.

معاملات نام دامنه یک صنعت چند میلیون دلاری است. از آنجا که نام دامنه بسیار ارزان است ، کارآفرینان هوشمند همیشه به دنبال ایده های عالی برای نام دامنه هستند تا بتوانند دست خود را بگیرند.

۵- حریم خصوصی دامنه چیست؟ آیا به آن احتیاج دارم؟

ICANN به افرادی که نام دامنه را ثبت می کنند ، نیاز دارد تا یک ایمیل ، آدرس فیزیکی ، شماره تلفن و سایر اطلاعات شخصی را به صورت عمومی ارائه دهند.

حریم خصوصی دامنه یک سرویس افزودنی جداگانه است که توسط ثبت کنندگان دامنه به فروش می رسد. این امکان را به شما می دهد که به جای اطلاعات شخصی واقعی خود ، اطلاعات پروکسی را نشان دهید.

اگر نمی خواهید حریم خصوصی دامنه را بخرید. اما اگر نگران حفظ حریم خصوصی هستید ، می توانید این خدمات را با هزینه کمی خریداری کنید.

۶. آیا می توانم بیش از یک نام دامنه بخرم؟

بله ، شما می توانید به همان اندازه که دوست دارید نام دامنه خریداری کنید.

۷. از کجا می توانم درباره ساخت وب سایت اطلاعات بیشتری کسب کنم؟

درست همین جا. لرن دی ال وب سایت منبع آموزش و ابزار وردپرس در ایران برای مبتدیان است. ما آموزش هایی داریم ، راهنمای گام به گام و فیلم هایی که بطور ویژه برای کاربران مبتدی ایجاد شده است.

برخی از منابع مفید شما در لرن دی ال پیدا خواهید کرد (همه آنها کاملاً رایگان هستند).

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند یاد بگیرید که یک نام دامنه چیست و دامنه ها چگونه کار می کنند.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo