گفتنی هایی از آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla

گفتنی هایی از آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla

FTP که کوتاه شده عبارت File Transfer Protocol می باشد، یکی از پر استفاده ترین و در عین حال قدیمی ترین پروتکل های موجود محسوب می گردد.

گفتنی است که پروتکل FTP زمینه انتقال ساده و سریع فایل ها را فراهم می سازد. بنابراین پرداختن به آموزش اتصال FTP و مفاهیم مربوط به آن می تواند بسیار کارایی داشته باشد.

با پروتکل FTP بیشتر آشنا شوید!

آموزش اتصال FTP یکی از مهم ترین آموزش هایی است که امروزه افراد زیادی در پی یادگیری آن هستند. اگر شما هم جزء علاقه مندان به آموزش اتصال FTP و آموزش FTP در هاست هستید، تا پایان مطلب با ما همراه باشد.

به منظور شروع آموزش اتصال FTP بهتر است ابتدا به مفهوم FTP آشنا شوید. FTP یکی از پر کاربردترین پروتکل های به کار گرفته شده در توسعه وب محسوب می شود.

بنابراین افرادی که در زمینه فناوری فعالیت دارند، دارای آشنایی نسبی با این پروتکل و نحوه کار با آن هستند. شاید لازم باشد در این جا به تعریف پروتکل نیز اشاره مختصری کنیم : به عبارت ساده می توان گفت : یک پروتکل قالب و ترتیب مبادله پیام ها میان دو و یا بیشتر از دو موجودیت ارتباطی را تعریف می کند.

به بیان دیگر می توان گفت یک قرارداد در مورد چگونگی تبادل اطلاعات در جامعه شبکه های کامپیوتری را تحت عنوان پروتکل نامگذاری می کنند. لازم به ذکر است که این قرارداد در بردارنده نوع عملیات لازم به منظور دریافت و ارسال پیام نیز هست.

حال که با مفهوم پروتکل آشنا شدیم، باید بگوییم که FTP راهی به منظور انتقال آنلاین فایل ها می باشد. با ارائه این تعریف ذهن بسیاری از افراد به سمت مرورگرهای اینترنت رفته و این گونه می اندیشند که این مرورگرها نیز جزء FTP محسوب می شوند.

آموزش نصب وردپرس روی هاست Cpanel

زمان مطالعه : ۹ دقیقهدر این مقاله قصد داریم تا آموزش نصب وردپرس را به طور کامل و جامع بیان کنیم. اگر شما هم دوست ...

اما به یاد داشته باشید که این تنها یک تصور آن هم از نوع اشتباه است. چرا که مرورگرها به منظور انجام تبادل اطلاعات پروتکل HTTP را مورد استفاده قرار می دهند. البته لازم به ذکر است که به منظور فراهم سازی بستر پر هیاهوی اینترنت پروتکل های زیادی دست به دست هم داده اند.

FTP که کوتاه شده عبارت File Transfer Protocol می باشد، یکی از پر استفاده ترین و در عین حال قدیمی ترین پروتکل های موجود محسوب می گردد.

گفتنی است که پروتکل FTP زمینه انتقال ساده و سریع فایل ها را فراهم می سازد. بنابراین پرداختن به آموزش اتصال FTP و مفاهیم مربوط به آن می تواند بسیار کارایی داشته باشد.شاید برایتان جالب باشد بدانید که عده زیادی از کاربران سرور FTP ندارند و حتی تعداد زیادی با این مفهوم آشنایی ندارند!

به یا داشته باشید که سرور FTP یکی از ضروری ترین و کارآمدترین ابزارهایی است که صاحبان وب سایت های گوناگون به منظور پیشرفت کسب و کار خود به آن نیاز دارند. همین امر یادآور اهمیت آموزش اتصال FTP می باشد.

حال که آشنایی لازم به مفهوم FTP را به دست آورده اید، به آموزش ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل و دایرکت ادمین و در نهایت آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla می پردازیم.

آموزش ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل

همان طور که گفته شد، FTP یکی از پروتکل های استاندارد موجود به منظور انتقال فایل ها میان سیستم های گوناگون می باشد. کاربر قادر است با استفاده از این پروتکل و نرم افزارهای FTP سمت کلاینت نظیر Filezilla فایل های مورد نظر خود را بدون نیاز به استفاده از کنترل پنل به هاست خود منتقل نماید.

در صورتی که چند نفر به طور همزمان مدیریت سایت را بر عهده داشته و هر کدام به طور جداگانه نیازمند برخورداری از امکان آپلود فایل بر روی هاست موجود باشند،می توان با استفاده از اکانت FTP سطح دسترسی هر یک از این افراد را محدود و برای هر یک از آن ها یک اکانت ساخت.

بدین ترتیب زمینه ای فراهم می شود که هر یک از مدیران بدون این که موجب ایجاد اختلال در عملکرد سایر همکاران خود گردد، قادر خواهد بود به طور همزمان با آن ها به فایل های سرور دسترسی مستقیم داشته باشد.

نحوه ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل

به منظور ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل در نخستین گام باید به هاست سی پنل خود وارد شده و به قسمت FTP Accounts مراجعه نمایید.

بخش FTP Accounts در هاست های سی پنل

سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. در این گام نام کاربری مورد نظر خود را وارد نمایید. این نام به عنوان یوزر اکانت FTP شما ذخیره خواهد شد.
 2. رمز مورد نظر خود برای اکانت FTP را ثبت نمایید.
 3. نسبت به ورود مجدد رمز مورد نظر جهت تصدیق آن اقدام کنید.
 4. سطح دسترسی اکانت FTP خود را مشخص نمایید.
 5. بر روی گزینه create ftp account کلیک نموده و منتظر بمانید تا اکانت FTP شما آماده گردد.

در حین ساخت اکانت FTP در قسمت پایین اطلاعات وارد شده با عبارت Quota رو به رو می شوید. این عبارت به معنای مقدار فضای اختصاص داده شده به کاربر FTP می باشد. تا حد امکان مقدار پیش فرض آن را تغییر ندهید.

آموزش ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل

نحوه ساخت اکانت FTP در دایرکت ادمین

به منظور ساخت اکانت FTP در دایرکت ادمین، پس از ورود به کنترل پنل بر روی گزینه FTP Management کلیک کرده و بر اساس موارد زیر فیلد های مربوطه را پر نمایید:

آموزش ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل به صورت تصویری
آموزش ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل
آموزش ساخت اکانت FTP در هاست دایرکت ادمین
آموزش ساخت اکانت FTP در هاست دایرکت ادمین

نام کاربری مورد نظر خود را در بخش FTP Username وارد نمایید. در دو فیلد بعدی مربوط به پسورد مورد نظر شما می باشند. در این قسمت ها رمز عبور دلخواه خود را وارد کنید.

به یاد داشته باشید که لازم است رمز انتخابی شما ترکیبی از حداقل ۸ کاراکتر حروف کوچک و بزرگ لاتین و اعداد باشد.

در غیر این صورت پذیرفته نمی شود. قسمت بعدی به منظور سطح دسترسی اکانت FTP تعیین شده است. در این قسمت با ۴ گزینه زیر رو به رو هستید :

 • Domain : با انتخاب این گزینه امکان دسترسی به پوشه domain یک مسیر بالاتر از public- html هاست برای شما فراهم می گردد.
 • FTP : با انتخاب این گزینه زمینه دسترسی به پوشه public- ftp هاست برای شما میسر می شود.
 • User : با انتخاب این گزینه می توانید به پوشه public- html هاست دسترسی داشته باشید.
 • Custom : انتخاب این گزینه شما را قادر می سازد که مسیری دلخواه را به منظور دسترسی مشخص نمایید.

اتصال FTP به هاست می تواند با به کارگیری نرم افزارهای مرتبط صورت بپذیرد. همین موضوع باعث شده است که آموزش اتصال FTP بسیار حائز اهمیت گردد.

بنابراین پس از آشنایی با مفهوم FTP و نحوه ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل و دایرکت ادمین، بهتر است به آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla پردازیم.

آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla

اگر چه در آموزش اتصال FTP هیچ گونه درنگی جایز نیست، اما پیش از شروع آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla بهتر است اندکی با این نرم افزار پر اهمیت آشنا شوید!

نرم افزار Filezilla یکی از قدرتمندترین و در عین حال کاربردی ترین نرم افزارهایی است که به طور رایگان در اختیار کاربران قرار داده می شود تا آن را به منظور ارسال و دریافت فایل با استفاده از FTP به کار بگیرند.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که می خواهید از این برنامه استفاده کنید، پکیج مناسب آخرین ویرایش انتشار یافته این برنامه برای سیستم عامل شما در آدرس زیر قرار داده شده است. شما می توانید به صورت رایگان آن را دانلود و مورد استفاده قرار دهید.

https://filezilla-project.org/download.php

در ابتدای آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla لازم به یادآوری است که در صورت عدم ساخت اکانت FTP می توانید با استفاده از روش های فوق الذکر نسبت به ساخت آن اقدام نمایید.

آموزش اتصال FTP حاکی از آن است که پس از نصب برنامه دو روش مختلف به منظور اتصال FTP وجود دارد :

اتصال سریع

بنابر آموزش اتصال FTP به نرم افزار مذکور کاربران به منظور اتصال به سرویس هاست خود باید در قسمت Host نام دامنه و در قسمت Username و Password به درج اطلاعات FTP بپردازند.

دانلود نرم افزار FileZilla

اتصال با ایجاد اکانت

بر اساس آموزش اتصال FTP با ایجاد اکانت به نرم افزار Filezilla می توان اطلاعات اتصال را ذخیره سازی نمود. بنابراین به انتخاب گزینه Site Manager از منوی File بپردازید.

آموزش اتصال اکانت FTP به نرم افزار FileZilla

در گام بعد از آموزش اتصال FTP در قسمت Host نام دامنه را درج نموده و مقدار Port را برابر ۲۱ قرار دهید.

در قسمت Encryption نیز یکی از گزینه های only use plain FTP به معنای اتصال بدون رمز نگاری و یا Use explicit FTP over TLS if available به معنای اتصال امن را انتخاب کنید.

آموزش اتصال نرم افزار فایل زیلا به هاست سی پنل

در گام بعدی آموزش اتصال FTP پس از این که گزینه Content را وارد نمودید، صفحه ای تحت عنوان صفحه دریافت پسورد باز شده که لازم است پسورد اکانت FTP خود را در آن وارد نمایید.

آموزش اتصال نرم افزار فایل زیلا به هاست دایرکت ادمین

تا بدین جا با آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla در خدمت شما عزیزان بودیم. پس از اتمام آموزش اتصال FTP ذکر برخی نکات و یادآوری آن ها ضروری به نظر می رسد.

لازم به ذکر است که پس از برقراری اتصال بر اساس آموزش اتصال FTP در صورتی که قصد انتقال فایلی را داشتید، ابتدا مسیر مورد نظر در هاست را در بخش Remote site و مسیر مورد نظر سیستم خود را نیز در بخش Local site انتخاب کنید.

اگر مایل به آپلود فایل در FTP هستید، با راست کلیک بر روی فایل های موجود در قسمت Local site و انتخاب گزینه Upload فایل مورد نظر خود را در مسیر انتخابی آپلود نمایید.

آموزش تصویری ساخت اکانت FTP در هاست سی پنل

گاهی کاربران نیازمند دانلود فایل از هاست می باشند. برای این کار کافی است با راست کلیک بر روی فایل موجود در هاست و انتخاب گزینه Download فایل را در مسیر انتخابی خود دانلود و ذخیره کنید.

آموزش تصویری ساخت اکانت FTP در هاست دایرکت ادمین

امید است آموزش اتصال FTP به نرم افزار Filezilla برای شما مفید واقع گردد.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo