الگوریتم MUM گوگل،نقطه عطفی در هوش مصنوعی

3

الگوریتم MUM گوگل به خوبی به ما نشان می دهد که موتور جستجو گوگل همچنان برای پیشرفت و بهتر شدن برنامه دارد. شاید اگر از کسی بپرسید که گوگل همچنان از تکنولوژی ها و روش های جدید استفاده میکند تعجب کنند اما این الگوریتم نشان داده که هنوز گوگل برای بهبود خود برنامه هایی دارد. MUM این پتانسیل را به گوگل اضافه کرده که کار های پیچیده را بهتر انجام دهد.

الگوریتم MUM گوگل چیست و چه کاری انجام میدهد؟

الگوریتم MUM گوگل که با نام کامل Multitask Unified Model نیز شناخته می شود یکی از فناوری های جدیدی است که در موتور جست و جوی گوگل از آن استفاده شده است. این الگوریتم می تواند نیاز های پیچیده افراد را بررسی کرده و بر اساس این نیاز ها بهترین پاسخ ممکن را از سرتاسر اینترنت پیدا کند. هدف از این کار این است که کاربران در آینده جست و جو های کمتری انجام داده و در کوتاه ترین زمان ممکن به جواب های خود برسند.

الگوریتم MUM گوگل چیست

اساس کار الگوریتم MUM گوگل این است که از چهار چوب تبدیل متن به متن T5 استفاده میکند. در واقع این الگوریتم ۱۰۰۰ بار قوی تر از الگوریتم قبلی با نام BERT است. همین امر باعث می شود که MUM نه تنها زبان را درک کند بلکه بتواند با ۷۵ زبان زنده دنیا نیز به راحتی ارتباط برقرار کند.

در نتیجه این الگوریتم می تواند کار ها را به صورت موازی و همزمان انجام داده و در زمان صرفه جویی کند. این الگوریتم سعی میکند که درک جامع و درستی از دنیای پیرامون کاربر به دست آورده و اطلاعات جامعی در خصوص کاربر و رفتار آن جمع آوری میکند.

در نتیجه می تواند بر اساس این اطلاعات جمع آوری شده، متن و تصاویر موجود در اینترنت را درک کرده و بر اساس نیاز کاربر آنها را نشان دهد. در آینده قرار است این الگوریتم برای ویدئو ها نیز بروز رسانی شده تا محتوای ویدئو ها را نیز درک کند.

الگوریتم موش کور گوگل چیست و چه پیامدهایی در نتایج گوگل به دنبال دارد؟

الگوریتم های گوگل در واقع همان قوانین و قاعده هایی هستند که برای جلوگیری از سرگردانی کاربر و بهتر شدن نتایج جست و جو ...

رفع موانع زبانی در اینترنت

یکی از کارهایی که الگوریتم MUM گوگل توانایی انجام آن را دارد حذف مانعی به نام زبان است. زبان یکی از مهمترین موانع در اینترنت به شمار می رود. در واقع سایتهای زیادی با زبان های مختلف وجود دارند که اطلاعات زیادی را منتشر کرده اند. دسته بندی این اطلاعات به زبانهای مختلف بسیار سخت بوده و الگوریتم های زیادی برای این کار ایجاد شده اند.

رفع موانع زبانی در اینترنت با الگوریتم MUM گوگل

الگوریتم MUM گوگل این پتانسیل را دارد که مرز ها را با انتقال دانش در بین زبان ها از بین ببرد. در واقع این الگوریتم می تواند از بین زبان های مختلف جست و جو کرده و اطلاعات مورد نیاز شما را جمع آوری کرده و به شما نشان دهد. در نتیجه شما در جستجوی خود میتوانید سایت های با زبان های مختلف را مشاهده کنید که اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار داده اند.

برای این کار MUM باید زبان های مختلف دنیا را شناسایی کرده و از بین انها اطلاعات لازم را استخراج کند. حتی ممکن است شما به فارسی موضوعی را جستجو کرده باشید اما الگوریتم MUM گوگل در بین سایت های با زبان چینی و یا ژاپنی برای شما جستجو کند البته برای اینکار هنوز زمان زیادی باقی مانده و این الگوریتم در ابتدای راه است. ولی در صورتی که این پتانسیل عملی شود انقلابی در انتشار اطلاعات در گوگل و کل دنیای اینترنت رخ خواهد داد.

الگوریتم MUM گوگل

به عنوان مثال در مورد کوه فوجی اطلاعات زیادی به ژاپنی وجود دارد. اگر شما در خصوص این کوه به فارسی جست و جو کنید به هیچ عنوان اطلاعات سایت های ژاپنی به شما نمایش داده نخواهد شد؛ اما با استفاده از الگوریتم MUM گوگل در آینده این انتقال دانش و اطلاعات امکان پذیر خواهد شد. این الگوریتم مرتبط ترین نتایج را به هر زبانی که باشد برای شما پیدا کرده و به زبان مورد نیاز شما ترجمه کرده و به شما نشان خواهد داد.

پیشرفت های الگوریتم MUM گوگل از همین ابتدای کار

الگوریتم MUM گوگل در همین ابتدای کار توانایی شناسایی تصاویر و درک آنها را دارد. در نتیجه این الگوریتم گوگل از همین ابتدا به صورت چند حالته است؛ یعنی می تواند علاوه بر متن، اطلاعات مربوط به تصاویر را از فرمت های مختلف جمع آوری کرده و به طور همزمان درک کند.

هدف گوگل این است که در آینده ای نزدیک به عنوان مثال شما از چکمه های خود عکس گرفته و از گوگل بپرسید آیا این چکمه ها برای کوهنوردی در کوه فوجی مناسب است؟

گوگل هم بر اساس فناوری MUM و درک تصویر، سوال شما را به راحتی پاسخ داده و اطلاعات مورد نیاز در خصوص چکمه های مناسب برای کوهنوری در فوجی را به شما نشان دهد.

الگوریتم MUM گوگل را بهتر بشناسید

استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته در الگوریتم MUM گوگل

فناوری هوش مصنوعی با استفاده از این الگوریتم جهشی بزرگ خواهد داشت. در دنیای دیجیتالی امروزی کم کم باید به مسئولیت پذیری در تصمیمات هوش مصنوعی ها عادت کنیم.

این فناوری قرار است با استفاده از هوش مصنوعی فوق پیشرفته خود دسترسی بیشتری به اطلاعات موجود در اینترنت داشته و این به معنی این است که تصمیمات بیشتری توسط این هوش مصنوعی برای کاربران گرفته خواهد شد.

به همین دلیل گوگل فرآیند های ارزیابی دقیقی برای این تست این الگوریتم پیاده سازی کرده تا از نتایجی که الگوریتم MUM گوگل به کاربران نشان می دهد، اطمینان کافی حاصل کند.

در نتیجه نتایج جست و جو توسط این الگوریتم مفیدتر و کاربردی تر خواهند بود. ارزیابی کنندگان این الگوریتم از دستورالعمل های خاصی برای بررسی کیفیت نتایج جست و جو توسط الگوریتم MUM گوگل استفاده می کنند.

الگوریتم رقص گوگل یا Google Dance را بشناسید

الگوریتم رقص گوگل را می توان یکی از نا شناخته ترین الگوریتم های موتور جستجوی گوگل دانست. زیرا اغلب افراد از این ...

استفاده از هوش مصنوعی در الگوریتم MUM گوگل

یکی از تست هایی که قرار است با دقت فراوان در الگوریتم MUM گوگل پیاده سازی شود این است که هوش مصنوعی موجود در این الگوریتم از نمایش داده های به دست آمده از اطلاعات جهت گیری شده و دستکاری شده اجتناب کند؛ یعنی فرایند هایی که باعث می شود تا هوش مصنوعی دچار اشتباه شود را شناسایی کرده و ان ها را حذف کنند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از تیم های تحقیق و توسعه گوگل الگوریتم MUM گوگل در طی ماه ها و شاید سال های آینده بهبود های زیادی را به دست خواهد آورد.

هوش مصنوعی این الگوریتم در روز های اولیه عمر خود است اما قرار است این هوش مصنوعی در آینده انقلابی بزرگ را در دنیای اینترنت رقم بزند. کاری که این هوش مصنوعی قرار است انجام دهد درک اطلاعات و دادها را برای هر انسانی با زبان های مختلف آسان و ممکن کرده و محدودیت های زبانی اینترنت را به راحتی از بین می برد.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo