آموزش استفاده از زبان فارسی و تاریخ خورشیدی در وردپرس

آموزش استفاده از زبان فارسی و تاریخ خورشیدی در وردپرس

وردپرس به صورت پیش فرض از زبان فارسی پشتیبانی میکند یکی از زبان های کامل در سیستم مدیریت محتوای وردپرس زبان فارسی است.زمانی که وردپرس را برای اولین بار روی هاست خود نصب میکنید یکی از مراحل نصب وردپرس  انتخاب زبان است که می توانید به راحتی زبان فارسی را انتخاب کنید.

استفاده از تاریخ شمسی در وردپرس

اما اگر شما وردپرس را با زبان انگلیسی روی هاست خود نصب کنید بازهم این امکان برای شما در بخش تنظیمات عمومی وردپرس فراهم است،که بتوانید زبان مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

با توجه به اینکه بسیاری از کاربران در سایت با موضوع استفاده از زبان فارسی در وردپرس مشکل داشتند تصمیم گرفتیم پیرامون این موضوع یک مقاله را در سایت قرار دهیم.

اگر شما به بخش تنظیمات و سپس زیرمجموعه بخش تنظیمات یعنی بخش عمومی مراجعه کنید می توانید زبان سایت خود را به دلخواه انتخاب کنید حتی شما می توانید در بخش زمان محلی هم برای تنظیم ساعت و تاریخ سایت وردپرسی خود شهر تهران را انتخاب کنید.

اما اگر بخواهید از اعداد فارسی و یا تقویم شمسی در سایت وردپرسی خودتان استفاده کنید نیاز به یک افزونه کمکی هم داد.

افزونه فارسی ساز وردپرس

اگر شما از کاربران قدیمی وردپرس هستید حتما با افزونه فارسی سازی وردپرس یعنی همان افزونه jalali wp آشنایی دارید اما این افزونه مدت خیلی زیادی است که بروز رسانی نشده و مشکلات زیادی را برای سایت شما ایجاد می کند.

طبق بررسی‌هایی که روی برخی از سایت های کاربران وب سایت انجام داده ایم اغلب کاربران از این افزونه استفاده می کنند که به دلیل عدم بروزرسانی مشکلاتی روی سایت آنها بوجود می آید.

نکته : پس اگر در حال حاضر از این افزونه فارسی ساز روی سایت خود استفاده می کنید توصیه می‌کنیم که این افزونه را غیرفعال و از روی وردپرس خود حذف کنید که در ادامه یک افزونه جایگزین برای این منظور به شما معرفی می کنیم.

افزونه فارسی ساز وردپرس

افزونه Parsi Date برای تقویم شمسی وردپرس

در حال حاضر افزونه ای را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید روی سایت وردپرس خود از تقویم هجری شمسی و اعداد فارسی استفاده کنید. 

 با استفاده از افزونه افزونه پارسی دیت شما میتوانید به راحتی از اعداد فارسی روی بخش های مختلف وب سایت خود استفاده کنید.

پس از نصب افزونه گزینه ای با عنوان تنظیمات پارسی زیر مجموعه منوهای مدیریت وردپرس شما اضافه می شود که این افزونه شامل سه تنظیم برای استفاده است که در ادامه پیرامون تنظیمات این صحبت می کنیم.

نصب افزونه در وردپرس
تنظیمات افزونه پارسی دیت

در بخش اول تنظیمات افزونه پارسی دیت یعنی بخش هسته شما می توانید گزینه های مختلف را روی حالت فعال قرار دهید که در این صورت می توانید از تاریخ خورشیدی زبان فارسی و گزینه های دیگر برای وب سایت وردپرسی خود استفاده کنید.

بخش دیگری از این افزونه به شما کمک می کند تا بتوانید اعداد فارسی را برای بخش مختلف از جمله دیدگاه ها نوشته ها و برگ های وبسایت خود داشته باشید بخش تبدیل است که توصیه می کنیم تمامی گزینه های موجود در این بخش را غیر از تبدیل تاریخ در پیوندهای یکتا فعال کنید.

اعداد فارسی در پیوندهای یکتا

چرا نباید تبدیل تاریخ در پیوند های یکتا را فعال کنیم؟

با فعال کردن این گزینه در پیوندهای یکتا یا همان لینک های وب سایت شما اعداد به صورت زبان فارسی هستند.اگر شما بخواهید در نقشه وبسایت خود از اعداد استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر از افزونه یواست ویدئو استفاده می کنید تاریخ ویدیو ها به صورت فارسی در شعارهای لینک وب سایت شما نمایش داده خواهد شد که در این صورت شما در ابزار سرچ کنسول وبسایت خودتان با خطاهای روبرو می‌شوید به همین خاطر توصیه می‌کنیم که از این گزینه استفاده نکنید.

بخش تبدیل در افزونه پارسی دیت
هماهنگی افزونه وردپرس پارسی دیت

بخش هماهنگی با افزونه ها

در این بخش شما می توانید این افزونه را با افزونه های فروشگاه ساز خودتان شامل افزونه ووکامرس و EDD سازگار کنید سازگاری به این صورت است که این افزونه اعداد فارسی را برای شما به افزونه های ووکامرس و ایزی دیجیتال دانلود اضافه می‌کند همچنین می‌تواند در افزونه EDD کلمه ریال انگلیسی را به ریال فارسی تبدیل کند.

افزونه WP Shamsi تاریخ شمسی و فارسی ساز وردپرس

افزونه WP Shamsi یکی دیگر از افزونه های فارسی ساز وردپرس است،که بخش تاریخ سایت شما را هم به صورت کامل شمسی سازی می کند.این افزونه جدیدا شروع به کار کرده و در دو نسخه رایگان و پرو عرضه می شود.که استفاده از نسخه رایگان هم به شما برای شمسی سازی کمک می کند.

پس از نصب و فعال سازی افزونه گزینه ای با نام وردپرس فارسی به مدیریت سایت شما اضافه می شود،که با مراجعه به این گزینه باید در بخش شمسی ساز همه گزینه های موجود را فعال کنید.

بخشی شمسی سازی افزونه وردپرس WP Shamsi

بخش فارسی سازی

در این بخش شما میتوانید مواردی شامل اعداد بخش مدیریت و فرانت اند و همچنین فونت بخش مدیریت سایت خودتان را به فارسی تبدیل کنید.

 • فعال‌سازی تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در محیط کاربری
 • فعال‌سازی تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در محیط مدیریت وردپرس
 • انتخاب فونت برای بخش مدیریت وردپرس
آموزش استفاده از افزونه WP Shamsi

بخش پوسته و افزودنی ها

با توجه به این بخش های مختلف این افزونه فارسی هست و شامل توضیحات لازم است،شما بسته به نیاز خودتان میتوانید هریک از گزینه های موجود را فعال یا غیرفعال کنید.

افزونه WP Shamsi

بخش سازگاری

یکی از قابلیت های خوب افزونه WP Shamsi امکان سازگاری با افزونه های حرفه ای و الزامی وردپرس است شامل افزونه های : ووکامرس،افزونه سئو رنک مث،المنتور،SSL واقعا ساده و دیگر افزونه های کاربردی که در این بخش شما هریک از این افزونه ها را روی سایت خودتان دارید میتوانید گزینه مرتبط با آن را فعال کنید.

افزونه وردپرس WP Shamsi

بخش مترجم

اگر شما در سایت خودتان بخشی ها را هنوز انگلیسی دارید،یا اینکه از یک قالب فارسی سازی نشده روی سایت خودتان استفاده می کنید.میتوانید با وارد کردن واژه انگلیسی و معادل فارسی آن در این بخش افزونه شمسی ساز در بخش فرانت اند سایت آن واژه را به فارسی تبدیل کنید.

افزونه فارسی سازی WP Shamsi

بخش استایل

در این بخش شما میتوانید از کدهای CSS سفارشی استفاده کنید.برای وارد کردن استایل‌ های سفارشی باید از کدهای CSS استفاده کنید. توجه داشته باشید که استایل‌ های وارد شده در این قسمت فقط در وردپرس به زبان فارسی اجرا می‌شوند.

برای مثال از این قسمت جهت رفع مشکلات پوسته خود می‌توانید استفاده کنید. مانند تغییر فونت و اندازه متن و رنگ‌ها و مقادیر مختلف دیگر که می توانید وارد کنید.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

۲ دیدگاه
نمایش همه مفید ترین بالاترین امتیاز کمترین امتیاز یک دیدگاه ارسال کنید
 1. مرسی مفید بود

  دیدگاه شما

  14000+

  کاربران فعال سایت

  730+

  محصولات فارسی سایت

  18000+

  تیکت های مشتریان

  6

  سال فعالیت حرفه ای

  لرن دی ال
  Logo