صفحه ۴۰۴ و اهمیت استفاده از آن در وب سایت

صفحه 404 و اهمیت استفاده از آن در وب سایت

صفحه ۴۰۴ یکی از ارورهای رایج در وب سایت است. هنگامی که یک لینک آدرس ارجاعی ندارد و به نحوی بدون مقصد است از طریق کدهای http، ارور ۴۰۴ نمایش داده می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد صفحه ۴۰۴ و بهینه سازی و اهمیت آن در وب سایت صحبت نماییم.

ارور ۴۰۴ : صفحه ۴۰۴ چیست؟

شما صفحه را می شناسید، روی لینک کلیک می کنید، اما به جای وارد شدن به صفحه وب سایت مورد نظرتان اروری به این شکل که صفحه مورد نظرتان پیدا نشد را دریافت می نمایید. در صفحه ۴۰۴ چیزی شبیه به ‘۴۰۴ Not Found’برای شما نمایش داده خواهد شد. ارور ۴۰۴ یک کد http است که به صورت یک پیغام از طرف سرور وب به مرورگر که معمولا کلاینت است، فرستاده می شود.

در واقع می توان گفت تمام لینک هایی که آدرسی برای ارجاع شدن ندارند به عنوان لینک مرده یا لینک خراب در نظر گرفته می شوند. کد ۴۰۴ مشخص کننده وضعیت http است که به صورت “ارور ۴۰۴″، “صفحه ۴۰۴″، کد http” و ” کد ۴۰۴″ شناخته می شوند.

به بیانی ساده، یک صفحه ۴۰۴ یا ارور ۴۰۴، محتوایی است که کاربر هنگام رسیدن به صفحه ای که در وب سایت ما وجود ندارد، مشاهده می نماید. این همان صفحه ای است که سرور هنگامی که نمی تواند url مورد درخواست کاربر را پیدا نماید نمایش داده می شود.

ارجاع کاربر به صفحه ای که وجود ندارد به چند دلیل در تجربه بد کاربر از بازدید از وب سایت دارای صفحه ۴۰۴ تاثیرگذار است:

 1. هنگام مشاهده ارور ۴۰۴، کاربر در بازگشت به صفحه آغازین سایت سردرگم شده چرا که مجبور است روی لینک های مختلف کلیک کند تا از صفحه ۴۰۴ خارج گردد.
 2. کاربران به تمام اطلاعات دستیابی نداشته و علت این عدم دسترسی را نمی دانند.
 3. کاربر شما بازدید از صفحه ای را خاتمه می دهد که می تواند کاملا با لینک مورد درخواستش نامرتبط باشد. بنابراین عدم رضایت کاربر از بازدید صفحه شما طبیعی است.

اما ارور ۴۰۴ با تمام معایبی که به ظاهر دارد، از لحاظ سئو و بهینه سازی وب سایت بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به آن می پردازیم.
استفاده از صفحه ۴۰۴ برای بهینه سازی وب سایت:

ارورهای ۴۰۴ می توانند برای کاربر خوشایند نباشند. بنابراین هدف اصلی یک صفحه ۴۰۴ بازگرداندن تجربه منفی کاربر از بازدید صفحه ای بدون مقصد به سمت تجربه ای مثبت و کارآمد از مشاهده یک پیغام خطاست.

کلید این موضوع لینک ها هستند.

لینک در صفحه ۴۰۴ از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که به کاربر راهی برای فرار از صفحه ارور می دهد. به جای بستن صفحه یا خارج شدن از سایت شما، کاربر قادر خواهد بود تا منابعی کمک کننده و کاملا مرتبط با منابع مورد جستجو در صفحات دیگر را ارائه نماید.

۰
خطای صفحه سفید در وردپرس و راه رفع آن
Deal
خطای صفحه سفید در وردپرس : شاید برای شما هم پیش آمده که در نوار جستجوی مرورگر خود عبارات خطای صفحه سفید در وردپرس و راه رفع آن را جستجو کرده باشید .رفع مشکل صفحه سفید وردپرسمشکلات متعددی …

بعضی از لینک هایی که باید به صفحه ۴۰۴ خود اضافه نمایید به صورت زیر است:

 • لینک صفحه اصلی خود را به Page 404 اضافه کنید. حدود ۱۱.۴ درصد از لینک ها به صفحه اصلی بازگشت می خورند تا کاربر متوجه شود وب سایت شما دچار خرابی نشده است و فقط قادر به ورود به آن صفحه نیست.
 • بعضی از صفحات اکثرا رایج در اینترنت را اضافه نمایید.
 • محصولات عامه پسند یا با ارزش را به صفحه ارور ۴۰۴ اضافه کنید.
 • روش یا راه ارتباطی برای کاربران قرار دهید تا بتوانند نسبت به Page 404 نمایش داده شده اعلام گزارش خرابی لینک نمایند.
 • یک نقشه سایت براساس http ایجاد کنید.

هم چنین می توانید با اضافه نمودن یک گزینه برای جستجو در Page 404 به کاربران اجازه دهید تا هرآنچه که برای جستجو نیاز دارند را در سایت شما در دسترس داشته باشند.

اضافه نمودن لینک و امکان جستجو در سایت می تواند به افزایش ترافیک سایت کمک نموده و این نرخ در بعضی موارد می تواند تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کند و نهایتا باعث بهبود در سئو وب سایت گردد.

آیا صفحه ۴۰۴ تاثیری در رتبه بندی گوگل دارد؟

صفحه ۴۰۴ که توسط مدیر وب سایت بدرستی لینک دهی شده باشد، می تواند به کاربر کمک کند تا تجربه دیدن یک پیغام ارور بدون تجربه منفی کاربر را به صفحه ای با لینک یا لینک های دیگری تبدیل نماید.

اما اگر این لینک ارجاعی جدید تنها یک یا چند لینک جدید یا ارجاع به صفحه اصلی وب سایت شماست که از لحاظ محتوایی ارزش چندانی نیز نداشته باشند، فقط باعث می شود که گوگل به خاطر پیغام خطای ارور ۴۰۴، شما را در لیست وب سایت های مسدودی قرار ندهد.

در این حالت از لحاظ سئو وب سایت و رتبه دهی نیز تغییری در سایت شما ایجاد نمی گردد. پس کافیست کمی خلاق باشید.

اگر شما وب سایتی با لینک های با کیفیت بالا داشته باشید که در Page 404 شما نمایش داده شوند و اینکه بتوانید url شخصی و مورد نظر خود که مرتبط با وب سایتتان نیز می باشد ارجاع نمایید، در این صورت باعث جلب توجه و کنجکاوی کاربر شده و به او کمک می کنید تا وارد لینک دیگری شود. در این حالت است که می توانید از لحاظ رتبه دهی گوگل برای وب سایت خود منتظر نتیجه خوبی باشید.

چه موقع نباید از صفحه ۴۰۴ در وب سایت خود استفاده نمایید؟

گاهی اوقات برای استفاده از Page 404 در وب سایت خود لازم است با احتیاط بیشتری عمل نمایید. قصد ارجاع به چه صفحه ای را دارید؟

اگر شما دارای یک وب سایت قدرتمند با سئوی خوب و همراه با ترافیک و بازدید بالا هستید و باز هم قصد استفاده از ارور ۴۰۴ به منظور بهینه سازی بیشتر وب سایت خودتان را دارید، لازم با احتیاط بیشتری عمل کنید.

 • صفحه ای که انتخاب می کنید باید دارای لینک های خارجی مهم یا لینک دهی بیشتر نسبت به صفحه ۴۰۴ و وب سایت شما باشد.
 • صفحه مورد نظر ترافیک بیشتری را به خودش اختصاص داده باشد.
 • وب سایت مرجع url مشخصی داشته باشد که کاربر یا لینک دهنده قصد استفاده از این url را داشته باشد.

سخن پایانی:

یک صفحه ۴۰۴ که به شکل صحیح به جهت سئو وب سایت طراحی گردیده است دارای مزایای زیر می باشد:

 • مشکلی برای کاربر بازدید کننده از سایت شما ایجاد نکرده و از اعتبار سایت شما نمی کاهد.
 • ارور ۴۰۴ به برندینگ کسب و کار شما و لینک دهی مفید به سایر وب سایت ها کمک می کند.
 • در بعضی موارد، حتی ممکن است باعث ایجاد بحث و گفتگو در وب سایت شما گردد که این امر نیز کمکی برای افزایش ترافیک سایت است.
اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo