بررسی breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول

بررسی breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول

breadcrumbs ها مسیر جستجویی که تابحال انجام داده اید را به شما نشان می دهند .برد کرامب ها انواع مختلفی دارا می باشند ، در این مقاله می خواهیم که به تاثیر برد کرامب ها در سئو و همچنین ارتباط آن با گوگل و طریقه استفاده از گزارش های گوگل بپردازیم.

Breadcrumbs چه هستند؟

احتمالا در وب سایت ها متوجه نواری در بالای مقالات در سایت های مجلات و یا فروشگاه ها دیده اید ، ر واقع وبسایت ها از این برد کرامب ها برای راحتی کاربران در پیدا کردن مسیر خود استفاده می کنند. ریشه نامگذاری برد کرامب ها را می توان به داستان “هانسل و گراتل” نسبت داد ، چرا که هانسل و گراتل پس از گم شدن در جنگل برای یافتن مسیر خانه پشت سرشان نان خرد شده می ریختند تا بتوانند پیدا کنند.

Breadcrumbs یا همان خرد نان نیز می تواند مصداق اینترنتی همین قضیه باشد .یعنی breadcrumbs مسیر جستجویی که تابحال انجام داده اید را به شما نشان می دهند . به این صورت که در اولین بخش که یکی از مشابهات آن ” خانه > برگه ها > دسته بندی > نام محصول “ است.

در این عکس نمونه breadcrumbs از یک وب سایت نمایش داده شده است.

در تصویر زیر می توانید نمونه یک breadcrumbs را مشاهده کنید.

در تصویر بالا یک نمونه از breadcrumbs وبسایت لرن دی ال را می توانید مشاهده کنید که مسیر جستجوی کاربر را به وی نشان می دهد . در این مقاله می خواهیم که به تاثیر برد کرامب ها در سئو و همچنین ارتباط آن با گوگل و طریقه استفاده از گزارش های گوگل بپردازیم.

انواع breadcrumbs

برد کرامب ها انواع مختلفی دارا می باشند ، برخی برد کرامب ها دسته بندی ها را طی می کنند تا به صفحه محصول برسند و به صورت دسته بندی مادر به سمت دسته بندی های فرزند پیش بروند.

در این نوع برد کرامب ها می توان به راحتی برای پیدا کردن دسته بندی ها و دیگر اجناس مشابه استفاده نمود اما ضعف های خاصی نیز دارند که کاربر ممکن است جستجوی خود را گم کند اما برتری این نوع breadcrumbs این است گوگل بهتر می تواند در جستجو هایش سایت شما را بشناسد و برای کاربرانی که از طریق گوگل وارد صفحه محصول و یا مقاله شما شده اند بسیار مفید است.

 

نوع بعدی breadcrumbs ، نوع تاریخچه محور هست ، به این صورت وبسایت از طریق کوکی به مسیری که کاربر در وب سایت طی کرده است دسترسی پیدا می کنند و مسیری که کاربر طی کرده است را نشان می دهند. این نوع breadcrumbs شاید زیاد به درد گوگل نخورد ، اما واقعا مفید هستند و در UX وبسایت شما تاثیر مثبت میگذارند.

برای مثال من خودم شخصا بسیار زیاد در فروشگاه های اینترنتی جستجو می کنم و بر ها شده بخواهم به صفحاتی که قبلا طی کرده ام دسترسی سریع داشته باشم اما معمولا به خاطر نبود این قابلیت مجبور می شوم که از دکمه back بسیار استفاده کنم اما بیشتر مواقع صفحه دلخواهم را پیدا نمی کنم.

انواع breadcrumbs و تاثیر آن در سئوی وب سایت

برد کرامب ها چرا ضروری هستند؟

وقتی شما سایتی با موضوع عمومی و یا فروشگاهی داشته باشید احتمالا دسته بندی هایتان بسیار پیچیده و درختی می باشند ، پس برای پیدا کردن مسیر سایت و همچنین کاربران در مواقعی نیاز دارند بدانند که محصول و یا مقاله شما دقیقا در چه زمینه ای است ، گاهی اوقات وب سایت شما در زمینه ها عمومی باشد ، محصولاتی مانند لپ تاپ و لباس و … برای کاربران مشخص است اما ممکن است یک کاربر در مورد یک محصول و یا مقاله تخصصی ، بدون دانستن دسته بندی آن نتوانند الگوی ذهنی خوبی پیدا کنند.

برای مثال هر کاربری ممکن است نداند واقعا ” جک پنوماتیک ” در چه زمینه ای قرار دارد ! . در اینجا breadcrumbs ها می توانند به کمک وی بیایند. البته اگر از آن دسته وب سایت های شلخته و بدون ساختار هستید ، مطمئنا breadcrumbs بهتر است اصلا استفاده نشوند.

Breadcrumbs در گوگل

تا جایی که یادم می آید ، Breadcrumbs ها همیشه در گوگل وجود داشته اند ، گوگل علاقه داشته که بتواند تا جایی که می تواند جستجوی های غنی به کاربرانش بدهد . برای همین در جستجو هایش برد کرامب های شما را استفاده کرده و نمایش می دهد . در مثال زیر می توانید یک نمونه از آن را ببینید.

برای مثال در عکس بالا می توانید یک برد کرامب که مربوط به وب سایت لرن دی ال هست را ببینید. اگر برد کرامب شما مسیر دقیقی را نشان دهد ، می تواند به خوبی در سئوی وب سایت شما تاثیر گذار باشد .

نمایش Breadcrumbs در نتایج گوگل

بررسی آمار های breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول

از سال ۲۰۱۶ که ساختار جستجوی گوگل کمی پیشرفته تر شده است و به صورت مفهومی به جستجوها و محتواهای شما توجه می کند ، در ابزار گوگل وبمستر ، یا به عبارتی گوگل سرچ کنسول بخشی تحت عنوان breadcrumbs اضافه شده است . در ابزار برد کرامبز در گوگل سرچ کنسول ، می توان آمار نهایی از آن را دید . در گوگل سرچ کنسول موارد زیر نمایش داده می شوند:

 • بررسی تطابق نوع برد کرامب با ساختار استاندارد معرفی شده گوگل
 • بررسی ارور ها در مورد تشخیص یا عدم تشخیص صحیح برد کرامب ها
 • بررسی استفاده صحیح از نوع بردکرامب ها
 • عدم وجود و یا وجود برخی از ویژگی های breadcrumbs

در گوگل سرچ کنسول ارور ها با جزئیات دقیق نمایش داده می شوند . از آنجایی که گوگل به ساختار بسیار زیاد توجه می کند ، اگر این ارور ها رفع نشوند ، ممکن است در تفهیم مقاله و یا محتوایتان به گوگل به مشکل برخورد کنید. پس بهتر است حتما این ارور ها را مشاهده کنید و در حل این ارور ها کوشا باشید.

در تصویر زیر نمونه ای از گوگل سرچ کنسول را می توانید مشاهده کنید:

نمونه ای بخش breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول و بررسی آمار های آن

طراحی breadcrumbs مناسب

همانطور که گفته شد ، breadcrumbs می توانند به ابزار های جستجوی در crawl کردن و تشخیص ساختار وبسایت شما کمک کنند پس برای طراحی این برد کرامب ها باید به نکات زیر توجه کنید:

 • Breadcrumbs باید ساختاری چارچوب مدار و همچنین با توضیحات دقیق داشته باشد.
 • سعی کنید محتوای breadcrumbs دارای کلمه کلیدی محتوایتان باشد تا در سئوی وب سایت شما تاثیر مثبت بدهد
 • برد کرامب باید شمال جزئیات دقیق مسیر به سمت خانه باشد .
 • Breadcrumbs نباید خیلی بزرگ باشد چرا که ممکن است باعث ایجاد مزاحمت شده و UX وبسایت شما را به هم بریزد ، توجه کنید که گوگل بسیار به UX شما اهمیت می دهد.
اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

۲ دیدگاه
نمایش همه مفید ترین بالاترین امتیاز کمترین امتیاز یک دیدگاه ارسال کنید
 1. ممنون از مقاله خوب تون

  دیدگاه شما

  14000+

  کاربران فعال سایت

  730+

  محصولات فارسی سایت

  18000+

  تیکت های مشتریان

  6

  سال فعالیت حرفه ای

  🎁تخفیف ویژه به مناسبت ۷ سالگی لرن دی ال ، بر روی پلن های ۶ ماهه و یکساله 🎁
  +
  لرن دی ال
  Logo