تگ H1 و کاربردهای آن در سئو سایت

4

تگ H1 بر گرفته از کلمات انگلیسی HTML Headings Tags است که معادل فارسی آن تیتر یا عنوان می شود و یکی از مهمترین تگ ها به هنگام استفاده در تولید محتوا است چرا که با به کار بردن آن هم به نوعی به محتواهای تولید شده نظم داده ایم و هم مخاطب با دیدن آن تصمیم می گیرد که محتوا را مطالعه کند یا خیر.

 کاربرد تگ H1 در سئو

قطعاً هر چه در استفاده از تگ H1 بهتر و زیرکانه تر عمل کنیم و به نوعی جذاب تر آن را بنویسیم، راحت تر می توانیم توجه مخاطبین را به سمت خودمان جلب کنیم. در واقع با طراحی بهتر تیترها، بهتر می توانیم متن محتوای تولید شده ای که قرار است مخاطب آن را مطالعه کند، به آنها بفهمانیم.

اگر بخواهیم تگ H1 را تعریف کنیم می توان اینگونه گفت که H1 یک تگ HTML است که عنوان محتوا را مشخص می کند و اصلی ترین بخش یک محتوای تولید شده را به خودش اختصاص می دهد که در تصویر زیر جایگاه تگ H1 بخوبی قابل مشاهده است که تأثیرات زیادی هم بر سئو سایت خواهد گذاشت.

دلیل هایی که باعث می شود از تگ H1 استفاده کنیم

تأثیراتی که تگ H1 می تواند بر سئو سایت داشته باشد

این درست است که این تگ از اهمیت زیادی در نزد گوگل برای سئو سایت برخوردار است اما استفاده مکرر از آن می تواند لطمه زیادی به سئو سایت وارد کند. همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم با انتخاب صحیح و مناسب تگ H1 به گوگل این را ثابت می کنیم که موضوع اصلی محتوای تولید شده ما شامل چه چیزهایی است که هر چه این تیتر و عنوان شاخص تر باشد مخاطبان بیشتری را به سمت خودش جذب می کند و بایستی دارای خصوصیات خاصی باشد که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • با انتخاب صحیح و مناسب این تگ، موضوع محتوا برای مخاطب و گوگل مشخص خواهد شد
 • تگ H1 نباید خیلی کوتاه و یا خیلی بلند باشد
 • اگر قصدتان این است که این تگ روی سئو خیلی تأثیرگذار باشد پس به صورت هوشمندانه و زیرکانه از کلمات کلیدی در آن استفاده کنید
 • هر چه عنوان و تیتر جذاب تر باشد به طبع مخاطب بیشتر ترغیب می شود که محتوای تولید شده را مطالعه کند

دلیل های اهمیت دار بودن این تگ

یکی از مواردی که خیلی از افراد حتی اشخاصی که در زمینه سئو فعالیت می کنند از آن اطلاع خاصی ندارند این است که تگ ها سومین عامل مهم در رتبه بندی سایت آن هم از نظر سایت MOZ هستند که هر چه روی این تگ ها بیشتر کار شود مطمئناً به مرور زمان هم ترافیک بیشتری را جذب خواهید کرد و هم این امکان وجود دارد که رتبه سایت تان دستخوش تغییراتی شود که بیشتر به سود شما خواهد بود.

دلیل هایی که باعث می شود از تگ H1 استفاده کنیم

همان طوری که در بالا هم اشاره کردیم از عنوان یا تیتر برای نمایش ساختار کلی متن استفاده می کنیم که کاربر با دیدن عنوان با ساختار کلی متن آشنا خواهد شد. در اصل عنوان اولین موردی است که کاربر با آن روبرو می شود و هر چه جذاب تر باشد، بیشتر ترغیب می شود که متن مقاله و محتوای تولید شده را مطالعه کند.

 تگ H1

از آنجایی هم که کاربران با دقت، تمام عنوان و تیترهای یک مقاله را مطالعه می کنند، پس شما هم وقت بگذارید و یک عنوان مناسب و جذاب را انتخاب کنید که کاربر را نسبت به محتوایی که قرار است مطالعه کند آگاه سازد.

تمام این مواردی که ذکر شد روی سئو سایت تأثیر مستقیمی می گذارد و بدون دقت انتخاب کردن آن می تواند هم کاربر را فراری دهد و هم ترافیک سایت را کاهش دهد که در بلند مدت به از دست دادن رتبه سایت منجر می شود و مورد دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که با قرار دادن کلمات کلیدی هدف خودتان در این تگ، این فرصت را در اختیار موتورهای جستجوی گوگل قرار داده اید که محتوای صفحه را راحت تر و سریع تر درک کنند.

به طور کلی تگ H1 بعد از عنوان اصلی که در بالای صفحه می نویسید شکل می گیرد و استفاده از آن زمانی روی سئو سایت شما تأثیر می گذارد که ربات های گوگل بتوانند با استفاده از تگ H1 به کل متن پی ببرند و در اصل می توان اینگونه گفت که متن این تگ باید با متن مقاله و همچنین متن تایتل مرتبط باشد.

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

۲ دیدگاه
نمایش همه مفید ترین بالاترین امتیاز کمترین امتیاز یک دیدگاه ارسال کنید
 1. مرسی از شما. یه سوال داشتم بهترین حالت تگ h1 چند خط یا چند کاراکتر هست؟

  • سلام و عرض ادب
   این تگ رو شما تنها مجاز هستید که در صفحه یا نوشته یکبار استفاده کنید و معمولا هم برای عنوان صفحه یا نوشته ها استفاده میشه که اگر شما از افزونه Yoast SEO استفاده می کنید این رو میتونید به راحتی با اون افزونه تنظیم کنید.که نرمال اون باید روی ۷۵ کارکتر باشه.که این شامل فاصله بین کلمات هم میشه.
   باتشکر

  دیدگاه شما

  14000+

  کاربران فعال سایت

  730+

  محصولات فارسی سایت

  18000+

  تیکت های مشتریان

  6

  سال فعالیت حرفه ای

  لرن دی ال
  Logo