آموزش سئو ۲۰۲۰ – فصل پنجم تحقیق در مورد کلمات کلیدی

آموزش سئو 2020 - فصل پنجم تحقیق در مورد کلمات کلیدی

تحقیق (روش انتخاب) در مورد کلمات کلیدی یکی از کارهای اساسی سئو است. در این فصل، نحوه یافتن جایگاه و موقعیت خود و نحوه یافتن کلمات کلیدی مفید برای رتبه بندی را یاد می گیرید.

ایجاد محتوا، بدون تحقیق در مورد کلمات کلیدی نتیجه مطلوب نمی دهد. محتوای بدون بهینه سازی مناسب، در رتبه بندی وارد نمی شود و باعث می شود میزان ترافیک وب سایت پایین بیاید. شما باید بدانید که برای ایجاد ترافیک باکیفیت و کافی، چه کلید واژه ای را مدنظر قرار دهید.

کجا می توان کلمات کلیدی را پیدا کرد؟

روش های متعددی برای یافتن کلمات کلیدی وجود دارد.اولین کار شما داشتن کلمات کلیدی بنیادین است؛ کلمه ای که از آنها به عنوان پله برای یافتن ایده های بیشتر در مورد کلید واژه استفاده می شود. اگر یک وبلاگ با موضوع قهوه راه اندازی کنید، عبارات ساده مانند “دانه های قهوه”، “دستگاه های قهوه” یا “اسپرسو” بسیار خوب است.

راه های کلاسیک جستجوی کلید واژه ها:

پیشنهادات گوگل

گوگل بسیاری از پیشنهادات خود درباره کلمات کلیدی را مستقیما در صفحه نمایش جستجو یعنی SERP ارائه می کند. ابزار هایی مانند Google Autocomplete ، People Also Ask و Related Searches می توانند ماخذ بزرگی از ایده های کلمات کلیدی باشند.

با ابزار تکمیل خودکار، فقط کافی است که کلیدواژه بنیادین خود را در جستجوی گوگل بنویسید و پیشنهادات به صورت اتوماتیک ظاهر می شوند.

پیشنهادات کلمات کلیدی در بحش جستجو گوگل

شما می توانید کلمه کلیدی بنیادین خود را با حروف متفاوت از الفبا ترکیب کنید تا ایده های کامل تری داشته باشید (به عنوان مثال بازاریابی ایمیلی a ، بازاریابی ایمیلی b ،…).

تحقیق کلمات کلیدی در گوگل

ابزارهای کلمات کلیدی

بسیاری از ابزارهای مجانی در زمینه کلیدواژه وجود دارند که می توانند صدها ایده درباره کلمه کلیدی را بر اساس یک کلمه کلیدی بنیادین واحد عرضه کنند. یکی از محبوب ترین آنها Google Keyword Planner است، اگرچه تمرکز اصلی آن بر تحقیق (انتخاب) کلمات کلیدی برای تبلیغات کلیکی است.

یکی دیگر از ابزارهای محبوب و رایگان Answer The Public است. به طور خودکار صدها پیشنهاد خودکارکلید واژه گوگل را تولید می کند.

استفاده از ابزار AnswerThePublic برای تحقیق کلمات کلیدی

البته ابزارهای مجانی در به کارگیری بسیاری از ویژگی ها محدود هستند. آنها پیشنهادات کلمات کلیدی زیادی ارائه می-دهند، اما با پانصد ایده کلمه کلیدی چه باید کرد؟

ابزارهای پولی اما حرفه ای کلیدواژه، معیارها و فهم مفید از سئو را برای ارزیابی کلمات کلیدی و انتخاب بهترین آن ها عرضه می کنند. علاوه بر این، آنها موجب صرفه جویی وقت زیادی شما می شوند و یک مزیت رقابتی به شما ارائه می کنند.

استفاده از ابزار KWfinder برای تحقیق کلمات کلیدی

این ابزارها علاوه بر پیشنهاد کلمات کلیدی، دشواری رتبه بندی کلمات کلیدی و هم چنین SERP هر یک از کلیدواژه را برآورد می کند تا به شما در تخمین شانس خود و تحلیل رفتار رقبا یاری کند.همچنین می توانید برای پیداکردن رتبه کلمات کلیدی رقبایتان، دامنه آن ها را در این ابزارها تایپ کنید و نتیجه را تحلیل کنید.

استفاده از ابزارهای رایگان برای تحقیق کلمات کلیدی

ممکن است فکر کنید: آیا من به ابزار کلمه کلیدی پولی نیاز دارم ؟ قانون طلایی من این است: اگر به هر طریق از وب-سایت خود درآمد کسب دارید، بنابراین آن ابزار باکیفیت کلمه کلیدی در واقع یک سرمایه گذاری عالی است که دیر یا زود آن را نتیجه اش را خواهید دید.

دیگر پلتفرم ها

تقریبا در هر جایی می توانید در پی ایده های کلمات کلیدی باشید. بر روی وب سایت هایی که افراد سئوالات خود را در آن مطرح می کنند، تمرکز کنید، با آنان ارتباط برقرار کنید و ایده های خود را به اشتراک بگذارید.

برخی از محبوب ترین پلتفرم ها برای پیدا کردن ایده های کلمات کلیدی :

 • یوتیوب
 • Reddit
 • Quora
 • ویکی پدیا
 • Forums
 • و غیره…

معیارهای کلمات کلیدی

در گذشته، نویسندگان محتوا برای یافتن کلمات کلیدی باید میزان جستجوی بالایی برای تحقیقات (انتخاب) کلمات کلیدی انجام می دادند. آنها محتوای خود را پر از کلمات کلیدی می کردند تا الگوریتم های موتور جستجو را فریب داده و از کسب رتبه های بالا در جستجوی ارگانیک اطمینان یابند. این کار دیگر کمک نمی کند، زیرا تحقیقات کلمات کلیدی نسبت به قبل بسیار پیچیده تر شده است!

این روزها شما باید طبق معیارهای بیشتری عمل کنید، الگوریتم Google RankBrain و actual SERP را در نظر بگیرید که با توجه به آن ها در رنکینگ قرار می گیرید.

Google RankBrain (رتبه بندی بر اساس هوش مصنوعی گوگل)

RankBrain از الگوریتم های گوگل مبتنی بر هوش مصنوعی است. Rank Brain موجب می شود تا گوگل به درکی از هدف کوئر سرچ برسد و به لطف سیستم یادگیری ماشین، مرتبط ترین نتایج را استحصال کند.کلید واژه مرتبط که میزان جستجوی بالایی دارند و مشکل کمبود کلمه کلیدی ترکیبی ایده آل از سه فاکتور مهم در تحقیق (انتخاب) درباره کلمات کلیدی.

سه فاکتور مهم در تحقیق کلمات کلیدی

ما آن معضلات را قانون سه پایه تحقیق درباره کلمات کلیدی می نامیم این سه فاکتور نشان دهنده سه بنیان است. به محض اینکه یکی از پایه ها را جداکنید، سه پایه سقوط می کند.متاسفانه، این کار همیشه خیلی آسان نیست و باید به دنبال تعادل بین این سه مولفه باشید.

کلمات کلیدی طولانی و میزان جستجو

با جستجوی کلمات کلیدی طولانی یا متوسط شروع کنید.کلمات کلیدی طولانی میزان جستجوی کمتری دارند اما هزاران مورد وجود دارند که نشان دهنده فرصتی برای شما هستند (یعنی موضوعاتی که در آنها رقابت کمرنگ‌ تری در جریان است و کسب رتبه‌ بالا برای آنها کار آسان‌تری به نظر می‌رسد). روی آنها را حساب کنید و پتانسیل گسترده آنها را خواهید دید.

کلمات کلیدی کوتاه و کلمات کلیدی بلند

بازدیدکنندگانی که وب سایت شما را از طریق کلیدواژه های طولانی پیدا می کنند ، بیشتر با محتوای شما درگیر می شوند و نرخ تبدیل (یعنی تبدیل یک محتوا به فروش محصول) آنها نیز بیشتر است. به همین خاطر است که آن جستجو به اندازه کافی برای یافتن نتایج مرتبط است. و البته شما نیز مایلید در صدر این نتایج مرتبط باشید.

بزرگترین نقص کلمات کلیدی طولانی، میزان جستجوی آنهاست. بعضی اوقات، ممکن است تنها ۱۰۰ جستجو در هر ماه روی کلمه کلیدی شما انجام شود. به همین خاطر شما نیاز دارید تا تعادل مناسبی را ایجاد کنید و معیاری به نام ” دشواری کلمه کلیدی” به شما در رسیدن به آن کمک می کند.

دشواری (سختی) کلمه کلیدی

پس از پیداکردن کلمات کلیدی و ادقام به رتبه بندی آنها، لازم است تا ارزیابی کنید که این کار چقدر دشوار خواهد بود. معیار دشواری کلمه کلیدی یک متریک بسیار مفید است که به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.مقدار متعارفا در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ نشان داده می شود. هرچه عدد بالاتر باشد، قرارگرفتن کلمه کلیدی در صفحه نتایج جستجو بالاتر یا همان SERP 1 سخت تر است.

ابزارهای بسیاری در زمینه تحقیق کلمه کلیدی در بازار وجود دارد که دشواری کلید واژه را محاسبه می کنند. مقادیر هر یک ممکن است متمایز باشند ممکن است نمره ۳۰ را در یک ابزار و نمره ۵۰ را در ابزار دیگر دقیق برای همان کلمه کلیدی مشاهده کنید.

سختی و آسانی کلمات کلیدی

اختلاف اعداد به خاطر آن است که محاسبات، مبتنی بر معیارها و الگوریتم های متفاوت هستند. نکته اصلی مقایسه نتایج در آن ابزار است.

هدف کاربر از جستجو

تجزیه و تحلیل SERP قسمت مهمی از تحقیقات درباره کلمات کلیدی است. این کار به شما کمک می کند تا بفهمید که :

 1. شما قادرید تا با وب سایت های صفحه اول نتایج جستجو SERP 1 رقابت کنید.
 2. وجود هدف جستجو در پس کلمات کلیدی، یعنی اینکه شما به دنبال بهینه سازی هستید.

با نگاهی به صفحه نتایج جستجو می توانید هدف و نیت کاربر از جستجو را تشخیص دهید. هنگامی که به دنبال “دستور پخت پیتزا خانگی” هستید، احتمالا نمی خواهید پیتزا بخرید.همیشه این را به خاطر داشته باشید که نتیجه بهینه سازی شما نباید به کلمات کلیدی اشتباه منتهی شود.

اهداف جستجو ۴ نوع مختلف هستند :

 • مسیرمحور (جهت یابی) : جستجوی یک وب سایت یا برند خاص (“google search console”)
 • اطلاعات محور : جستجوی اطلاعات عمومی (“نحوه درست کردن قهوه”)
 • تراکنش محور : کاربر قصد دارد چیزی را به صورت آنلاین بخرد (“خرید iphone xs اپل”)
 • تجاری محو : کاربر تحقیق خود را قبل از خرید انجام می دهد (“بررسی Canon 6d”)

در صورتی که یک وب در مورد دستورالعمل پخت پیتزا راه اندازی کنید، آیا نیازی به کسب رتبه ۱ برای کلمه کلیدی “پیتزا” (با بیش از ۴ میلیون بار جستجو ماهانه در سراسر جهان) ندارید؟

نتایج جسنجو برای یک کلمه کلیدی سخت

منطقی نیست که در صدر صفحه نتایج جستجو حضور داشته باشید مگر اینکه قصد داشته باشید با وب سایت های برتر (در زمینه دستورالعمل پخت پیتزا) رقابت کنید. بله، این نوع کلمات کلیدی بسیار جالب هستند، اما در اکثر موارد، به نیچ شما (به معنای شناخت یک بخش ویژه از بازار که از دید رقبای دیگر پنهان مانده است) ارتباطی ندارد. کلمات کلیدی طولانی، بیشتر جستجوهای مردم را تشکیل می دهند.

در تحقیق (انتخاب) کلمات کلیدی چه کاری نباید کرد؟

افراد تازه کار و تولیدکنندگان بی صبر محتوا، معمولا در حالی که به معیارهای دیگر فکری نمی کنند، یک کلمه کلیدی با میزان جستجوی بالا را در Google Keyword Planner یا هر ابزار دیگری، پیدا می کنند.همانطور که در بالا بیان کردیم، پیداکردن یک کلیدواژه ایده آل فقط وابسته به میزان جستجو نیست.

اشتباه دیگر تفسیر نادرست داده ها است. مثال معروف، امتیاز “رقابت” در Google Keyword Planner است. یک ناهماهنگی بین این معیار و دشواری کلمه کلیدی وجود دارد.قسمت رقابت (competition) در ابزار GKP نشان دهنده سطح رقابت در Google AdWords است. البته این قست نشان نمی دهد که رتبه بندی برای آن کلیدواژه به چه اندازه دشوار است.

استفاده از ابزار Google AdWords برای تحقیق کلمات کلیدی

نکته دیگری که باید به هر قیمتی از آن را احتراز کنید، استفاده از کلمات کلیدی به تعداد دفعات زیاد و به صورت غیر طبیعی است. دیگر لازم نیست تحقیقات در مورد کلمات کلیدی، درمورد یافتن یک کلید واژه ایده آل و استفاده از آن تا آنجا که ممکن است، باشد.

در عوض، یک کلمه کلیدی اصلی انتخاب کنید و از آن به این شکل استفاده کنید:

 • داخل عنوان
 • تگ عنوان و توضیحات متا
 • در ابتدای یکی از پاراگراف ها
 • چند بار در داخل متن (همچنین به طول کلمه کلیدی بستگی دارد)

گوگل تکامل یافته است و درک می کند که محتوا درباره چیست. اگر محتوا خوب نوشته شده باشد و جامع و مطابق میل کاربر باشد، شما در واقع ممکن است حتی کلمات کلیدی را که در متن خود از آنها استفاده نکردید، رتبه بندی کنید.اگر به این مسئله معتقد نیستید، می توانید این مثال را بررسی کنید.

به جای استفاده چندباره از یک کلیدواژه، سعی کنید به دنبال کلمه کلیدی LSI (به معنای کلماتی که با یک مفهوم یا عبارت خاص ارتباط معنایی دارد) باشید.

استفاده از ابزار آنلاین LSI برای پیاده کردن کلمات کلیدی

کلمه کلیدی LSI (Latent Semantic Indexing) به کلمات کلیدی گفته می شود که از نظر معنایی با با کلمه کلیدی اصلی مرتبط هستند. کلمه کلیدی LSI یک ابزار عالی برای انتخاب کلمات کلیدی هست.

در همه مواقع کلمه کلیدی LSI بر اساس جهت فعلی محتوا تغییر می کند. اضافه کردن کلمه کلیدی دارای اشتراک معنایی (یعنی همان کلمه کلیدی LSI) به محتوا، فکر خوبی است. شما می توانید از LSIGraph برای تولید مجموعه ای از ایده های سودمند برای کلمات کلیدی استفاده کنید.

روش های مختلف جستجو کلمات کلیدی چیست ؟

پیشنهادات گوگل،ابزار های آنلاین، نظیر KWfinder و ابزارکاربری LSI

در تحقیق (انتخاب) کلمات کلیدی چه کاری نباید کرد؟

افراد تازه کار و تولیدکنندگان بی صبر محتوا، معمولا در حالی که به معیارهای دیگر فکری نمی کنند

دشواری (سختی) کلمه کلیدی به چه معناست ؟

پس از پیداکردن کلمات کلیدی و ادقام به رتبه بندی آنها، لازم است تا ارزیابی کنید که این کار چقدر دشوار خواهد بود. معیار دشواری کلمه کلیدی یک متریک بسیار مفید است که به شما در این زمینه کمک خواهد کرد

آموزش سئو ۲۰۲۰ – فصل هفتم تجربه کاربر و سئو

تجربه کاربر و سئو دو جنبه بازاریابی دیجیتال هستند که پابهپای هم پیش می روند. در این فصل، ما بر روی مشارکت این دو تمرکز ...

آموزش سئو ۲۰۲۰ – فصل ششم لینک سازی

در فصل ششم راهنمای سئو برای مبتدیان، در مورد لینک سازی، یکی از مهمترین نمودهای بهینه سازی موتور جستجو بحث خواهیم کرد. ...

آموزش سئو ۲۰۲۰ – فصل چهارم سئو محتوا برای موتورهای جستجو

سئو محتوا : آیا محتوا و سئو دو اصطلاح مجزا هستند یا یک زوج آرمانی؟ بسیاری از بازاریابان فکر می کردند که آنها بازیگران ...

آموزش سئو ۲۰۲۰ – فصل سوم سئو داخلی سایت و تکنیکال

سئو تکنیکال سایت شامل لیست کاملی از کارهایی است که باید انجام شود. چند سال پیش، بیشتر موارد سئو داخل سایت، مربوط به ...

آموزش سئو ۲۰۲۰ – فصل دوم موتورهای جستجو

موتورهای جستجو : در فصل دوم، شما می آموزید که موتورهای جستجو چگونه کار می کنند، چگونه افراد از آنها استفاده می کنند و ...

آموزش سئو ۲۰۲۰ – فصل اول آشنایی با مفاهیم بهینه سازی وب سایت

سئو یا همان بهینه سازی موتور جستجو، فرایندی برای بهبود رتبه های بالاتر نتایج طبیعی جستجو، در موتورهای جستجو است. هرچه ...

اسماعیل فدائی
اسماعیل فدائی

اسماعیل یک مدرس و نویسنده خلاق است،همچنین مدیر و توسعه دهنده لرن دی ال

ما از شنیدن دیدگاه های شما خوشحال خواهیم شد

   دیدگاه شما

   14000+

   کاربران فعال سایت

   730+

   محصولات فارسی سایت

   18000+

   تیکت های مشتریان

   6

   سال فعالیت حرفه ای

   لرن دی ال
   Logo